Evim Doğa
Evim Doğa
English EN German DE Russian RU Turkish TR
Ketenli Yaylasi Uludag
Kamp Marmara Bölgesi Yaylalar

Ketenli Yaylası Bursa

Pek çok farklı bitki türüne ev sahipliği yapan Ketenli Yaylası, Uludağ çevresinde kamp yapılabilecek güzel bir alternatiftir. Uludağ Milli Parkı girişine gelindiğinde içeri girmeden sağdaki yoldan devam ederek Bağlı ve Soğukpınar Köylerinden geçiyorsunuz. Ardından orman yolunu takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz.

Ketenli Yaylası Kamp Alanı

1440 m rakımdaki Ketenli Yaylası göz alıcı bir Uludağ manzarasıyla karşılıyor sizi. Sakin ve doğa ile iç içe bir kamp arayanlar için ideal bir yer. Yayla bitki örtüsü bakımından oldukça zengin. Çok çeşitli çiçek, mantar ve bitki türleri gözlemleyebilir, güzel makro fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Ketenli yaylasindan bir makro çekim

Yaylaya çıkmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Yol üstündeki Soğukpınar Köyünden alabalık alıp, bizim gibi kamp ateşinde alabalık ızgara yapmanızı tavsiye ederiz.

Aras Şelalesi Trekking

Ayrıca Ketenli Yayla’dan Uludağ’ın kar sularını taşıyan Aras Şelalesi‘ne trekking yapabilirsiniz. Yaylaya ilk gidişimizde hava bozduğu için şelaleyi görme fırsatımız olmamıştı. Arkadaşlarımızla birlikte ikinci gidişimizde ise güzel bir kahvaltının ardından şelaleye yürüyüşe çıktık.

Şelaleye giden patikanın başlangıcı

Şelaleye resimdeki yayla evinin önünden başlayan patikadan yaklaşık 3 km’lik yer yer oldukça dikleşen bir tırmanışla ulaşılıyor. Bu patikadan bir süre ilerledikten sonra Aras Şelalesi 2.1 km yönlendirme tabelası karşınıza çıkıyor. Sonrasında yol boyunca kırmızı beyaz işaretleri takip ederek tırmanışı sürdüreceksiniz.

Orman içi patikada karşınıza çıkan yönlendirme tabelası

Orman içi patika bittikten sonra kayalık kısıma geleceksiniz. Taşların üzerinde ilerleyerek şelalenin aktığı kayaya ulaşıyorsunuz. Mesafe kısa gibi görünse de yol boyunca yükseklik artarak 1700 m rakıma çıkıyorsunuz.

Orman içi patika bittikten sonraki kayalık kısım
Aras Şelalesi
Kamp Alanı Bilgileri
AksiyonAçıklama
Tent
Yayla, doğal kamp alanı.
Camp Fire
Kamp ateşi, mangal, yer ateşi yakılabilir.
Toilet
Yok
Tessis
Yok. Yaylaya çıkmadan tüm ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız.
40.061681,29.161064

Bursa ve çevresindeki diğer kamp alanları: Kocayayla, Uludağ Çobankaya, Buzul Gölleri

Bunu Paylaş
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status