Evim Doğa
Evim Doğa
English EN German DE Russian RU Turkish TR
Keremali Yaylası
Kamp Marmara Bölgesi Yaylalar

Keremali Yaylası ve Çamlıca Gölü

Geçtiğimiz aralık ayında arkadaşlarımızla beraber Keremali yaylasına gitmeye karar verdik. Yayla Sakarya’nın en yüksek noktası olan Keremali dağı üzerinde yer alıyor. Akyazı üzerinden yaylaya ulaşım sağlanıyor. Ancak yol çok bozuk ve kış aylarında karla kapanıyor.

Yaylaya doğru bir süre tırmanışa devam ettikten sonra yolun tamamen karla kapanmış olduğu bir noktaya geldik. Tabi ilk engelde dönecek değildik, yol izi olmasa da biz gitmeye kararlıydık. 🙂 Bu yoldan gitmeyi bir deneyelim olmadı geri döneriz diyerek, biraz aracı zorlamışız sanırım. Birden sağ ön tekerden gacır gucur sesler gelmeye başladı, daha ne olduğunu bile anlayamadan araç ne ileri ne geri hiç bir şekilde hareket edemez oldu. Karla kaplı yolda yaylaya varamadan kalakalmıştık. Aks kırılmıştı. Çevremizde birkaç yayla evi vardı ancak kimseler yoktu.

Keremali Yaylası
Tam bu yayla evinin önünde kara saplandık.

Araç hiçbir şekilde hareket etmediğinden önce çekici aradık. Beklemekten başka çaremiz yoktu. Kamp yapma planıyla geldiğimiz için yanımızda ihtiyacımız olabilecek herşey vardı. Moral bozmadan yol üstüne masa sandalyelerimizi atıp, beklemeye başladık.

Bir süre sonra yollar karlı kaplı olduğundan çekici aracın kaldığı yere kadar gelemeyeceğini söyledi. Neyseki yaylaya çıkmadan merkezden alışveriş yapmıştık. Poşetlerin üzerinde yer alan esnaf numaralarını arayarak muhtara ulaştık. Muhtar traktörle gelip, aracı çekebileceğini söyledi. Yaklaşık 5 saatlik bir bekleyişin sonunda muhtar traktörüyle bizi kurtardı. 🙂 Tabi bu arada beklerken karda sucuk ekmek yapmayı da unutmadık.

Kamp Alanı

Tabi durur muyuz, Keremali Yaylasına ilk denememiz başarısız olsa da baharda tekrar gitmeyi kafaya koymuştuk bi kere. 🙂

Çamlıca Gölü
Çamlıca gölü gün batımı manzarası

Çamlıca gölü güzel manzarası ve sakinliği ile kamp yapmaya oldukça elverişli. Göl çevresinde kamp atılabilecek pek çok düzlük var. Ya da yayla evlerinin yanındaki geniş yeşillik alanı da kullanabilirsiniz.

Keremali Yaylası drone çekimimizi aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Kamp Alanı Bilgileri
AksiyonAçıklama
Tent
Yayla, doğal kamp alanı
Camp Fire
Ateş yakılabilir.
Toilet
Var
Tessis
Herhangi bir tesis yok.

Keremali Yaylası Ulaşım

Sakarya Akyazı üzerinden yaylaya ulaşım sağlanıyor. Keremali Yaylasına Hoşgeldiniz tabelasına geldiğinizde yolun 2’ye ayrıldığını göreceksiniz. Burada Keremali zirve yolunu takip ederseniz bu yol çok daha düzgün. Bir süre tırmandıktan sonra zirveye gelmeden hemen önceki yol ayrımından göller tarafını takip edin. Kısa süreli bir inişten sonra da Çamlıca gölü karşınıza çıkacak.

40.669628, 30.770072

Sakarya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Bunu Paylaş
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status