Evim Doğa
Evim Doğa
English EN German DE Russian RU Turkish TR
Salda Gölü

Burdur Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, son yıllarda oldukça popüler bir yer haline geldi. Masmavi suyu ve bembeyaz kumsalı ile Türkiye’nin Maldivler’i olarak anılıyor. Ayrıca Mars yüzeyine benzer yapısıyla Dünya’daki sayılı yerler arasında gösteriliyor.

Salda Gölü Plajları

Göl çevresinde suya girilebilecek plajlar mevcut. Bunlar Yeşilova belediye kamp alanı ve halk plajı, Beyaz adalar Plajı (Maldivler’e benzetilen kısım) ve Doğanbaba Plajı. Bu plajlarda göle girerken, diplerinin bataklık olabileceğini ve suyun kaldırmasının daha az olacağını unutmamak gerek.

Salda Gölü
Salda Gölü Beyaz Adalar

Beyaz Adalar plajı

Maldivlere benzetilen beyaz adalar plajına giriş ücretli. Kumsal kısmına araç girişi dubalarla engellemiş ve geniş bir alan otopark kısmı olarak ayrılmış. Alanda tuvalet ve kabinler mevcut. Burası koruma altına alındığı için kamp kurulamıyor. Beyaz Adalar plajı turlarında uğrak noktası olduğundan oldukça kalabalık oluyor.

Doğanbaba Plajı

Doğanbaba Plajı

Sakince Salda Gölünün keyfini çıkarabilmek için Doğanbaba Halk plajına gitmenizi tavsiye ederiz. Plajdaki tek tesis Pideci Sami’nin yeri. Ancak son aldığımız bilgiye göre Doğanbaba Halk plajında da kamp yasaklanmış.

Doğanbaba Plajı Pideci Saminin Yeri

Yeşilova Halk Plajı

Kamp için Yeşilova Halk Plajı belediye kamp alanı tercih edilebilir. Aynı zamanda buradan günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Salda gölü, sit alanı ilan edilip, koruma altına alınmasına rağmen, hala göl ve barındırdığı doğal hayat canlıları tehlike altında. Salda gölünü besleyen su kaynaklarına yapılan barajlar ve küresel ısınmanın etkisi ile su seviyesi gözle görülür şekilde azalmış. Umarız bu güzellik yok olmaz.

Salda Gölü Ulaşım

37.535321, 29.655505
Bunu Paylaş
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status