Evim Doğa
Evim Doğa
English EN German DE Russian RU Turkish TR
uçansu şelalesi
Akdeniz Bölgesi Gezi

Uçansu Şelalesi ve Kral Havuzu

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Kozan Köyü’nde bulunan Uçansu Şelalesi görülmesi gereken bir doğa harikası. Uçansu 1 ve Uçansu 2 olmak üzere iki şelaleden oluşuyor. Bunların dışında Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde Uçansu isminde bir şelale daha var. Baştan uyaralım, karıştırmayın 🙂

Serik’te bulunan Uçansu Şelalesi’ne Kozan Köyü’nden ulaşım sağlanıyor. Şelaleye giden patikanın başlangıç noktasına kadar araç ile gidebilirsiniz. Patika yolda kırmızı beyaz çizgiler takip edilerek ortalama 30 dakikalık bir yürüyüşle şelaleye ulaşılıyor. Tek zorlayıcı şey havanın çok sıcak olması ama sonunda buz gibi suya girecek olmak oldukça motive edici 🙂  Şelalenin buz gibi suyu, sıcağı ve tüm yorgunluğunuzu unutturuyor.

Uçansu Şelalesi
Uçansu Şelalesi

Şelalenin zirvesinde yer alan kral havuzu olarak adlandırılan doğal havuz ise manzarası ile hayranlık uyandırıyor. Dönüşte mutlaka kral havuzuna da uğramadan geçmeyin. Zaten şeleleye giderken Kral havuzuna giden yol ayrımını göreceksiniz.

Uçansu Şelalesi
Kral havuzuna giden yol ayrımı

Mayıs sonu yaptığımız gezide dağlardaki karlar erimeye devam ettiğinden kral havuzu doluydu ve her yerden gürül gürül sular akıyordu. Fakat ilerleyen yaz aylarında suların azalması ile kral havuzu boşalıyor ve Uçansu Şelalesi akmıyormuş. Bu nedenle bahar veya yaz başında gitmenizi tavsiye ederiz.

Uçansu Şelalesi
Kral havuzu
37.1990829,30.9052659

Antalya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Bunu Paylaş
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status