Evim Doğa
Evim Doğa
Tavsiye

En İyi Doğa ve Dağcılık Temalı Filmler

Evde kaldığımız bu günlerde, izlerken doğada olduğumuzu hissettirecek en iyi doğa konulu filmlerden bir liste hazırladık. Kimi gerçek hikayeye dayanıyor, kimi doğaya karşı verilen yaşam mücadelesine odaklanıyor. Fragmanları ile birlikte doğa ve dağcılık temalı film listemizi aşağıya bırakıyoruz.

The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm belgeseli, yaşadıkları büyük şehirden kaçıp, kendi çiftliklerini kurma hayalini gerçekleştiren bir çiftin hikayesine odaklanıyor. Belki bir çoğumuzun hayali olan bu yolda cesaretleri ve hedeflerine olan inançları ile zorluklarla nasıl başa çıktıklarını ve azimle nasıl başarıya ulaştıklarını izliyoruz. Hayallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için ilham verici bir belgesel film.  

Everest

1996 yılında Everest Dağında yaşanan faciayı konu alıyor. Rob Hall ve Scott Fisher rehberliğinde yola çıkan iki dağcı grubunun zirve yolunda verdikleri yaşam mücadelesine ortak oluyoruz. Film hepimize dağcılık ve doğa sporlarında kuralların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Free Solo

Free Solo, Alex Honold’un ABD’nin Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan 900 metre yüksekliğindeki ”El Capitan” kayasına tırmanış ipi olmadan, yalnız başına tırmanışını anlatan bir belgesel film. Müthiş görüntüler içeren, ilham verici ve sonunu bilmemize rağmen heyecanlandıran bir yapım.

Artic

Artic filmi, uçak kazasından sağ kurtulan bir adamın Kuzey kutbunun zor şartlarında kurtarılmayı beklerken doğaya karşı verdiği hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. 

The Summit

Everest’ten sonra dünyanın en yüksek 2. Dağı olan K2’de 2008 yılında yaşanan felaketi konu alıyor. Belgesel zorluk bakımından dünyada ilk sırada yer alan K2 dağı tırmanışı sırasında yaşamlarini yitiren onbir dağcının hikâyesini anlatmaktadır.

Meru

Bu ödüllü belgeselde Conrad Anker, Jimmy Chin ve Renan Öztürk isimli 3 dağcının, 2008 ve 2011 yıllarındaki Meru zirve tırmanışı denemelerini ve yaşadıkları tüm zorlu süreci konu alıyor. Renan Öztürk, 2011 tırmanışı öncesinde çok büyük bir kaza geçirerek ölümden dönüyor. Yaşadığı bu kazadan sonra fizik tedavi ile 5 ay gibi bir sürede ayağa kalkıp tırmanışı tamamlıyor. Tutku ve azmin önünde hiç bir engelin duramayacağını bize bir kez daha hatırlatıyor. 

Wild

Wild, hayatında sorunlar yaşayan bir kadının uzun bir yürüyüşe çıkarak, hayatını gözden geçirmesini konu alıyor. Yolculuk sırasında yaşadığı zorlukların üstesinden gelmesi, hayatında yaşadığı sorunlar içinde çözüm yolları bulmasına yardımcı olacaktır.

Into the Wild

Gerçek hikayeye dayanan bir film. Christopher Mccandless’ın üniversiteden mezun olduktan sonra herşeyi bırakıp, çıktığı Alaska macerasında vahşi tabiatın ortasında bulduğu terkedilmiş bir otobüsün içindeki yaşamına ortak oluyoruz. Oldukça etkileyici bir hikaye.

Cast Away

Kült filmlerden biri olan Cast Away, iş seyahati sırasında yaşadığı uçak kazası sonucu ıssız adada tek başına uyanan Chuck Noland’ın modern yaşamdan çok uzakta hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. 4 yıl boyunca adada tek başına verdiği mücadele boyunca yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişime ortak oluyoruz. Film boyunca hayatta kalma arzusu ile yalnızlığın yarattığı olumsuz psikoloji çok iyi işleniyor.

Captain Fantastic

Film, düzene tamamen karşı 6 çocuklu bir ailenin modern yaşamdan uzakta orman içinde sürdürdükleri yaşamı konu alıyor. Farklı bir bakış açısı sunan düşündürücü bir film.

Leave No Trace

Bir baba ve kızının doğanın içinde kendi kurdukları yaşam alanında gizli şekilde hayatlarını sürdürebilme mücadelesine odaklanıyor. Yine farklı bir bakış açısı sunan güzel bir film. 

Tomorrow/Demain

Belgesel, insan ırkının sonunu getiren 3 faktöre odaklanıyor. Bunlar iklim değişikliği, dünya yüzeyinin tahrip edilmesi ve nüfus artışı. Neyse ki bu konuda hala bir şeyler yapabiliriz. Bu belgesel sadece gerçekleri ve bizi bekleyen karanlık geleceği göstermek yerine, bireysel olarak evlerimizde, sokaklarımızda ve arka bahçelerimizde nasıl bir fark yaratabileceğimize dair bir fikir veriyor. Tek bir dünyaya sahibiz ve bugünden itibaren elimizden gelenin en iyisini yapabiliriz.

Bu süreçte kitap, film, dizi ve belgesel listeleri oluşturmaya devam edeceğiz. Sizden gelecek önerileri de yorumlar bölümüne bekliyoruz.

Netflix’te izleyebileceğiniz doğa temalı film ve dizi önerilerimizi de buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status