Evim Doğa
Evim Doğa
Gezi İç Anadolu Bölgesi

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya bizce herkesin en az 1 kere görmesi gereken bir coğrafya. 3 günde tempolu bir geziyle Ürgüp, Göreme ve Avanos bölgelerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Kapadokya’da beğendiğimiz ve görmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri aşağıda listeledik.

1-Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açıkhava Müzesi, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatına ev sahipliği eden bir kaya yerleşim yeri. Aynı zamanda bölgenin en önemli açık hava müzesidir. Mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya
Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise gezilebiliyor.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya
Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya
Göreme Açık Hava Müzesi

Giriş Ücreti: 30 TL, Müzekart geçerli. (2017 fiyatları)

2-Güvercinlik Vadisi

Birbirinden güzel vadilere ev sahipliği yapan Göreme bölgesinde oldukça meşhur olan bir diğer yer de güvercinlik vadisidir. Vadiyi tepeden gören seyir noktasında güvercinleri besleyerek danslarını izleyebilir ve muhteşem vadi manzarası ile güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi Kapadokya
Güvercinlik Vadisinin karşılama komitesi 🙂
Güvercinlik Vadisi Kapadokya
Vadide güvercinleri besleyerek danslarını izleyebilirsiniz.
Güvercinlik Vadisi Kapadokya
Nazar boncuklu ağaçlar olmazsa olmaz 🙂

3-Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, Kapadokyanın zirvesi olarak kabul ediliyor. Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a doğru tüm vadiler, Ortahisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Kızılçukur, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe, Aktepe, Avanos yani bütün Kapadokya ayağınızın altında kalıyor. Bölgedeki en güzel seyir noktalarından birisi diyebiliriz.

Uçhisar Kalesi Kapadokya
Uçhisar Kalesi

Giriş Ücreti : 5 TL, Müzekart geçerli değil. (2017 fiyatları)

4-Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş çok sayıda yer altı şehri bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü Derinkuyu, 8 katlıdır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Yer altı şehrinde erzak depoları, su kuyuları, havalandırma bacaları, manastır, kilise, mezarlıklar, ahır ve birbirine tünellerle bağlı birçok oda görülebilmektedir. Ayrıca tünellerin giriş çıkışlarında güvenlik nedeniyle tüneli kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya
Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde yer yer çok dar yerlerden geçerek ilerlemeniz gerekiyor.

5-Ihlara Vadisi

Ihlara vadisi, volkanik Hasan Dağı’ndan püsküren lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler sonucunda oluşmuştur. Ortasından geçen Melendiz Çayı, kanyonun bugünkü durumunu almasını sağlamıştır.

Ihlara Vadisi Kapadokya
Ihlara Vadisi Planından yürüyüş rotanızı belirleyebilirsiniz. Kanyon içinde yönlendirme tabelaları da bulunuyor.

Kanyon boyunca kaya yamaçlarına oyulmuş sayısız barınak, mezar ve kilise bulunmaktadır. İçinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonudur. Bizce bölgede mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Ihlara Vadisi Kapadokya
Ihlara Vadisi yemyeşil doğasıyla kendine hayran bırakıyor.

Ihlara Vadisi Göreme merkeze 1-1,5 saat uzaklıkta. Vadi planına göre yürüyüş rotanızı önceden belirlemenizde fayda var. Boydan boya tüm vadiyi yürümek için en az yarım gününüzü ayırmanız gerekiyor. Bu nedenle sabah erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederiz.

Ihlara Vadisi Kapadokya
Ihlara Vadisi dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır.

6-Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi‘ne oldukça dik demir merdivenler ile tırmanılıyor. Zirvesinden Ürgüp, Avanos ve Göreme’nin panoramik manzarasını izlemek mümkün. Kale malesef biraz bakımsız ve biz gittiğimiz zaman kalenin zirvesi kapatılmıştı. Uçhisar kalesini biz daha çok beğendik, Ortahisar kalesine bol zamanınız varsa uğrayın deriz.

Ortahisar Kalesi
Ortahisar Kalesinden görünen manzara

7-Üç Güzeller

Kapadokya bölgesinin en meşhur peribacalarıdır. Anne, baba ve çocuk olarak adlandırılır. Burada kısa bir fotoğraf molası vermek yeterli.

Üç Güzeller
Üç Güzeller – Anne, baba ve çocuk

8-Devrent Vadisi

Deveye benzetilen peribacasıyla ünlüdür. Bunun dışında çok farklı peribacası oluşumlarının gözlenebileceği bir vadidir. Bu nedenle hayaller vadisi olarak da bilinir. Burada güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Devrent Vadisi
Devrent Vadisinin ünlü deveye benzeyen peribacası

9-Paşabağı

Paşabağları en karakteristik peribacası oluşumlarının gözlemlenebildiği yerdir. Bölgede en çok beğendiğimiz yer oldu.

Paşabağları karakteristik peribacalarıyla dikkat çekiyor.
Paşabağları’nın heybetli peribacaları

10-Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve, Kapadokya bölgesinin en eski ve en uzun süre kullanılmış yerleşim yeridir. Hristiyanlığın bölgede ilk yayılmaya başladığı yer olarak bilinir. Sonrasında 1950’li yıllara kadar da köy olarak kullanılmıştır.

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi oldukça geniş bir alana kurulmuş.
Zelve Açık Hava Müzesi
Kayalara oyulmuş manastırlar, kiliseler ve yerleşim yerleri kesinlikle görülmeli.

Zelve Açık Hava Müzesi içinde manastırlar, kiliseler ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Müze kart ile giriş yapılabiliyor. Açık hava müzesi oldukça geniş bir alana kurulmuş bu nedenle gezmek için en az 2 saatinizi ayırmalısınız.

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

11-Avanos

Avanos için toprağın sanata dönüştüğü yer desek yalan olmaz. Çanak çömlek atölyelerini mutlaka gezin. Çömlek yapmayı deneyebilir sevdiklerinize hediye güveçler, testiler alabilirsiniz.

Avanos
Avanos sallanan köprü hatırası 🙂

Ayrıca Avanos’un simgesi haline gelmiş Kızılırmak üzerine kurulu asma köprüye de uğramadan geçmeyin. Köprü üzerinde sallanmadan yürümek mümkün değil 🙂

Biz 3 günlük Kapadokya gezimizde konaklama için Kaya Camping‘i tercih ettik. Kaya Camping hakkında detaylı bilgi için yazımızı buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ibrahim ASLAN
ibrahim ASLAN
1 yıl önce

Kapadoya eşsiz doğası doğası ile harika bir yer. Balon turizminin en popüler yeri.

Didem
Didem
1 yıl önce

Sizin gezi rotanızın en sonundan başlamışız biz bu sabah Avanostan çıktık sizin rotayı sondan başlayarak sayenizde yer aramadan geziyoruz teşekkürler

İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status