Evim Doğa
Evim Doğa
Gezi Kamp Karadeniz Bölgesi

Doğu Karadeniz Kamp ve Gezi Rehberi

Geçtiğimiz bayram tatilini fırsat bilip, uzun süredir istediğimiz Doğu Karadeniz turunu sonunda yapabildik. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gezilecek yerler ve kamp alanları ile 14 günlük Doğu Karadeniz turumuzda en çok beğendiğimiz yerlerin özeti niteliğinde bir rehber oldu. Bizce 14 gün Doğu Karadeniz için az bile, gidemediğimiz aklımızda kalan yerler bir sonraki tura kaldı 🙂

Ordu Gezilecek Yerler

Gezinize Doğu Karadeniz sınırında olan Ordu ile başlayın. Merkezi ve sahili gezdikten sonra teleferikle Boztepe’ye çıkın. Boztepe’ye sahilden teleferikle 6-7 dakikalık bir yolculukla çıkabiliyorsunuz. Tepeye çıktığınızda tüm Ordu ayaklarınızın altında. Aynı zamanda burada yamaç paraşütü de yapılabiliyor.

perşembe yaylası ordu gezilecek yerler
Ordu Persembe Yaylası

Ordu gezinizin bir sonraki durağı Perşembe Yaylasında doğanın tadını çıkarın. Aybastı Kent Ormanı’nı gezin. Konaklama için Aybastı Kent Ormanı’ndaki bungalov evler tercih edilebilir. Yada bizim gibi Perşembe Yaylası’nda doğa içinde kamp yapabilirsiniz. Ordu kamp alanları arasında favorimiz Perşembe Yaylası ve kamp alanı hakkında bilinmesi gerekenleri PERŞEMBE YAYLASI yazımızda detaylandırdık.

Giresun Gezilecek Yerler

Giresun denilince ilk akla gelen yer olan Kümbet Yaylası’na gidin. Yayla merkezinden yöresel ürünler alabilirsiniz. Ayrıca yaylada hayvancılık yapılıyor, buranın etlerinin tadına bakmadan dönmeyin. Konaklama için bizim gibi Kümbet Yaylası’nda kamp atabilirsiniz. Giresun kamp alanları arasında favorimiz Kümbet Yaylası ve kamp alanı hakkında bilinmesi gerekenleri KÜMBET YAYLASI yazımızda detaylandırdık. Ayrıca Kümbet Yaylası yakınlarındaki Kuzalan Şelalesi de görülmeye değer bir güzellik.

Kümbet yaylası giresun gezilecek yerler
Giresun Kümbet Yaylası

Giresun Görele’de bulunan bölgenin yüksek noktası Sis Dağına çıkın. Gezinizi yaz aylarında yapıyorsanız mutlaka Sis Dağı Yaylası’nda kamp atın. Sis Dağı Yaylası ve kamp alanı hakkında bilinmesi gerekenleri SİS DAĞI yazımızda detaylandırdık.

Giresun Sis Dağı
Giresun Sis Dağı

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzona gelirken yol üstünde Akçabaat köfte yiyebilirsiniz. Maçka’da bulunan Sümela Manastırı Trabzonda gezilecek yerler arasında başı çekmektedir. Restorasyon çalışmaları devam ettiğinden Sümela Manastırı henüz ziyaret edilemiyor ama kayalık tepenin üzerinde bulunan manastırı tüm ihtişamıyla uzaktan seyredebiliyorsunuz. Konaklama için Maçka merkezden 8 km uzaklıkta yeşillikler içinde bulunan Livera Camping’i tercih edebilirsiniz. Kamp alanı hakkındaki bilgileri LIVERA CAMPING yazımızda detaylandırdık.

Livera Kamping Trabzon kamp alanları
Livera Camping

Ayrıca Hamsiköy’ün meşhur sütlacının tadına bakmadan dönmeyin. Trabzon’dan ayrılmadan bizim gibi bıçak seviyorsanız Sürmene bıçakçılarına uğrayın. Uzungöl’e gitmeseniz de olur. 😀 Rize’ye devam edin.

Rize Gezilecek Yerler

Rize’de Çayeli Lale Lokantası’nda mola verip, kurufasulye ve kavurmanın tadına bakmadan geçmeyin.

Tarihi kale Zilkale’yi görün. Rize’nin en güzel yaylalarından biri olan Gito’yu mutlaka gezin. Gito’da gün doğumu ile bulut denizi manzarasının tadını çıkarın. Konaklama için yayladaki dağ evlerini tercih edebilir ya da kamp atabilirsiniz.

Gito yaylası rize gezilecek yerler rize kamp alanları
Gito Yaylası

Gito’dan Badara Yaylasına yürüyüş yapın. Konaklama için yayladaki dağ evlerini tercih edebilir ya da bizim gibi kamp atabilirsiniz. Badara Yaylası ve kamp alanı hakkında bilinmesi gerekenleri BADARA YAYLASI yazımızda detaylandırdık.

Badara Yaylası rize gezilecek yerler rize kamp alanları
Badara Yaylası

Fırtına deresinde zipline keyfi yapabilir yada rafting yapmayı deneyebilirsiniz.

samistal yaylası rize gezilecek yerler rize kamp alanları
Samistal Yaylası

Rizenin birbirinden güzel diğer yaylalarını da ziyaret edin. Çat Vadisi, Elevit Yaylası, Tirovit Yaylası ve Palovit Yaylası bunlardan birkaçı. Konaklama için Samistal Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. Samistal Yaylası ve kamp alanı hakkında bilinmesi gerekenleri SAMİSTAL YAYLASI yazımızda detaylandırdık.

Rizenin en meşhur yaylalarından Pokut ve Sal’a uğrayın. Yayla merkezinde kamp atmak yasaklanmış. Konaklama için yaylalardaki dağ evleri tercih edilebilir.

Huser Yaylası rize gezilecek yerler rize kamp alanları
Huser Yaylası

Ayder Yaylası’nda durmasanız da olur, direk Huser’e geçin. 😀 Huser Yaylası’nda mutlaka kamp atın ve gün batımını kaçırmayın. Rize kamp alanları arasında favorimiz Huser Yaylası ve kamp alanı hakkında bilinmesi gerekenleri HUSER YAYLASI yazımızda detaylandırdık. Huser Yaylası’ndan Avusor Yaylası’na ve Buzul gölüne çıkın.

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerler denilince ilk akla gelen Borçka Karagöl’ü ve Şavşat Karagöl’ü görmeden dönmeyin. Her iki Karagölde de kamp yapılabiliyor. Kamp alanları hakkında bilinmesi gerekenleri BORÇKA KARAGÖL TABİAT PARKI ve ŞAVŞAT KARAGÖL yazılarımızda detaylandırdık.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı Artvin kamp
Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı Artvin kamp
Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin’in birbirinden güzel iki şelalesi olan Mençuna Şelalesi ve Maral Şelalesine mutlaka uğrayın.

Maral Şelalesi
Maral Şelalesi

Ardanuçta cağ kebabın tadına bakın. Ardanuçlu arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine gitmiştik.  Cağ o kadar güzeldi ki yerken fotoğraf çekmeyi tamamen unutmuşuz. 🙂

Artvin’e kadar gelmişken 1 gününüzü de vizesiz giriş yapılabilen Batum’u gezmeye ayırabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status