Evim Doğa
Evim Doğa
English EN German DE Russian RU Turkish TR
borçka karagöl kamp
Göller Kamp Karadeniz Bölgesi Tabiat Parkları

Artvin Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl kesinlikle görülmesi gereken bir güzellik. Rize yaylalarından sonra Karadeniz rotamıza Artvin ile devam ettik. Artvin birbirinden güzel iki Karagöl’e sahip. Bunlardan biri Borçka ilçesinde diğeri ise Şavşat’ta bulunuyor. Şavşat Karagöl ve kamp alanı hakkında bilgileri ŞAVŞAT KARAGÖL yazımızda bulabilirsiniz.

Borçka Karagöl Kamp Alanı

Akşam saatlerinde Borçka Karagöl’e geldiğimizde bayram tatili sonrasına denk gelmemize rağmen bu kadar kalabalık olabileceğini hiç düşünmemiştik. Film çekim ekibi bile vardı. 😀 Gölün hemen kenarında kamp atılmasına izin verilmiyor. Çevresindeki ağaçlık alanlarda kamp ve piknik yapabiliyorsunuz. Ama bu ağaçlık alan o kadar kirletilmişti ki karşılaştığımız manzara bizi çok üzdü. Elimizden geldiğince çöpleri toplamaya çalıştık. Birde buna gece ilerleyen saatlere kadar yüksek sesle anlamsız şekilde bağıran insanlarda eklenince burada bir gün daha kalamayacağımızı düşünüp, sabah erkenden toplanmaya karar verdik.

Sabah erken saatlerde göl çevresi sakinken güzel fotoğraflar yakalayıp, huzurla manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ama ilk tur araçları gelmeden kaçmanızı tavsiye ederiz.

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi, 63 metre yükseklikten dökülürken gök kuşağı oluşturuyor.

Borçka Karagölden 1-1,5 saat uzaklıktaki Maçahel Köyü ve Maral Şelalesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Burası henüz çok bilinmeyen bir yer. Dik bir parkurdan inerek ulaştığınız şelale 63 metre yükseklikten dökülüyor. İster seyir terasında oturup keyif yapabilir, ister şelalenin döküldüğü yere kadar inip, akan suyun oluşturduğu gölde yüzebilirsiniz.

Mençuna Şelalesi

Mencuna Şelalesi

Borçka Karagöl’e gelmişken Arhavi’de bulunan Mençuna Şelalesi’ni de görmeden geçmeyin. Şelale’nin ziyaretçisi oldukça fazla olduğundan sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederiz. Biz öğle saatlerinde şelaleye geldiğimizde 2 tane çok tatlı köpekleri olan Alman gezgin bir çift ile tanıştık. Karavan ile Almanya’dan başlayıp, İzmir de tatil yapıp, oradan da Karadeniz turuna çıkmışlardı. Hep beraber şelaleyi gezdik. Gezi maceralarımızı ve rota önerilerimizi paylaşıp, vedalaşarak ayrıldık. Blogları : exploretheworld4x4

Kamp Alanı Bilgileri
AksiyonAçıklama
Tent
Kamping tesisi
Camp Fire
Mangal, yer ateşi yakılabilir.
Toilet
Var
Tessis
Kafe mevcut.
41.386126,41.8519174,17
Bunu Paylaş

Yorum Yazın

*Email adresiniz yayınlanmayacak.

İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status