Evim Doğa
Evim Doğa
Kayaustu yaylası kamp
Gezi Kamp Marmara Bölgesi Yaylalar

Kayaüstü Yaylası

Geçtiğimiz sene Perseid meteor yağmurunu izleyebilmek için Tekirdağ Kastro Çamlıköy Tabiat Parkı’na gitmiştik. Ancak havanın yağışlı olması sebebiyle ilk gününde gözlemleyememiş, ikinci gününde ise saatte 1-2 meteor anca görebilmiştik. Bu sene Kocaeli de 1100 m.lik rakımda olan Kayaüstü Yaylası‘ndan adeta görsel bir şölen izledik.

Kayaüstü Yaylası Kamp Alanı

Araçları yaylaya en yakın noktaya bırakıp, tüm eşyalarımızı sırtlanarak, zirveye doğru yola koyulduk. Patika yolu takip ederek, kısa bir yürüyüşün ardından zirveye ulaştık. Görünen manzara müthişti, tüm yorgunluğumuz biranda uçuverdi. Çadırımızı kurabilecek uygun bir yer aramaya koyulduk. Tepede çadır kurulabilecek oldukça küçük bir düzlük var. 2-3 çadır sığabilecek kadar. Ağaçlık bir alan yok ve zemin pek çok yerde kayalardan ibaret. Kayaüstü yaylasında herhangi bir su kaynağı yok, tedarikli gidilmesinde fayda var.

Kayaüstü Yaylası Kocaeli kamp alanı
Kayaüstü Yaylası

Güneşin batışıyla gökyüzü kızıla büründü. Hava yavaş yavaş kararırken gökyüzünde küçücük bir bulut bile yoktu. Tüm yıldızlar gözlerimizin önünde bir bir belirmeye başladı. Bu sene dolunaydan dolayı meteor yağmurunun zor gözlemlendiği söyleniyordu. Ancak şansımıza dolunay kayaların ardında kaldığından gecenin ilerleyen saatlerine kadar meteor yağmurunu rahatlıkla izleyebildik.

Kamp Alanı Bilgileri
AksiyonAçıklama
Tent
Doğal kamp alanı
Camp Fire
Yer ateşi, kamp ateşi yakılabilir.
Toilet
Yok
Tessis
Su kaynağı, yeme içme tesisi yok.
40.616348, 29.998382

Kocaeli kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!
DMCA.com Protection Status
Kamp ve Doğa Rotaları
Available on the App StoreAvailable on Google Play
Ödül
17. Altın Örümcek Blog Kategorisi Birincisi Evim Doğa
17. Altın Örümcek Kategori Birincisi
Mayıs Ayı Bülteni
Bültene Kayıt Ol
E-posta listesine sende katıl, yeni yerleri ilk sen öğren!
Youtube