Evim Doğa
Evim Doğa
kamp yeri
Kamp Yararlı Bilgiler

Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru çadır yeri seçimi yapmak, zamanın keyifli ve huzurlu geçmesi için çok önemli. Kampa ilk başladığımız zamanlarda, herkes gibi bizimde bilmediğimiz ve deneyimleyerek öğrendiğimiz pek çok şey oldu. Yanlış yapılmış yer seçimi, sizi yorabilir veya tehlikeye atabilir. Bu yazımızda size kamp ateşi nasıl yakılmalı, kampta tuvalet nasıl yapılır, doğru kamp yeri seçimi ve kamp yerinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kamp Yeri Araştırması

Doğru kamp yeri seçimi, öncelikle iyi bir araştırma gerektirir. Biz kamp yeri araştırmaları yaparken uydu fotoğrafları, GPS koordinatları, yerel web siteleri ve dağcılık kulüpleri gibi birçok yerde araştırma yapıyoruz. Burada dikkat edilecek önemli noktalardan biri, birçok kanalda aynı bilgiye ulaşmaktan ziyade güvenli bilgiye ulaşmak. Bizde bunu ilk zamanlarda yaşayarak deneyimledik. Gittiğimiz birçok yer yazılanlardan çok farklıydı veya öyle bir yer hiç yoktu. Bu sebepten seçtiğiniz yeri gitmeden önce güvenilir kaynaklardan teyit ediniz.

Gideceğiniz yeri belirledikten sonra yol bilgisi ve konum belirlemek bir sonraki önemli konu. Konumu Google Earth ve Google Maps uygulamalarından mutlaka detaylı inceleyin. Çevre köy ve yaylara bakın. Mevcut konumunuzdan yol çizdirin ve alternatif yollara da mutlaka bakın. Çünkü bazı konumlar ve yollar Google Maps’de hatalı olabiliyor! Siz de bizim gibi orman içinde kaybolmak istemiyorsanız çizilen yolun doğru köy ve yaylalardan geçtiğinden emin olun. 🙂 Yolun stabil ve aracınıza uygun olup olmadığına da baktıktan sonra, koordinatları bir yere not alın.

Kamp Yeri Keşifi

Kamp yeri seçiminin ardından, koordinatlarda belirlediğiniz alana geldiniz. Yapacağız ilk şey, alan keşifi olmalı. Alanda tuvalet ve su yeri belirlenmeli, acil durumlarda alternatif kaçış güzergahı belirlenmeli. Bunun için geldiğiniz alanda 360 derece araçla veya yaya olarak gezin. Hem çadır atacak güzel bir alan bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Çadır Yeri Belirleme

Çadır yeriniz her ne kadar sabah çadırınızın kapısını nereye açmak istediğinize bağlı olsa da, burada dikkat edilecek önemli hususlar var.

İnsanlar gibi doğada yaşayan hayvanlarda, patika ve düz yollarda yürümeyi tercih ederler. Su içmek ve avlanmak için her gün aynı yolu kullanırlar. Bu sebepten her zaman çadırınızı patika olmayan, hayvanların yürüyüş güzergahı olmayacak şekilde belirleyin.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise güneşin ve ağaçların konumu. Yaz aylarında güneşten korunmak ve rahat bir gece geçirmek için ağaç altları tercih edilebilir. Kış ve bol yağışlı bahar aylarında ise kuru dalların olmadığı kısımlar iyi bir tercih olacaktır. Ağaç yıkılmaları ve yıldırım düşmesi risklerine karşı tedbir almış olursunuz. Kış aylarında güneşten maksimum yararlanmak için doğu ve batıyı görecek şekilde yerleşim yapmanız daha sıcak bir gece geçirmenizi sağlayacaktır. Çok yağış alan mevsimlerde kesinlikle çadırınızı nehir yataklarına ve göl kenarlarına kurmayın. Yüksek rüzgar alan dağlık kesimlerde ve kanyon kenarlarında ise kesinlikle çadır kurmayın, çok tehlikeli. Bu yerlerde sadece fotoğraf çekilin dikkatlice, ama çadırsız 😜

Kamp Ateşi

Kamp ateşinizi yakmadan önce rüzgar durumunu gözden geçirin. Ateşiniz yerini çevredeki ağaçlar ve çadırınızın konumuna göre belirleyin. Kamp ateşinin güvenli bir şekilde yakılması, ateşi kontrol altında tutmanıza da yardımcı olacaktır. Ateş tüm yabani hayvanları ürküterek sizden uzak tutacaktır. Aynı zamanda dumanı ile doğal bir sinek ve böcek kovucudur.

Kampta Tuvalet

Kampta tuvalet dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konudur. Birçoğumuz için ilk başlarda bir problem gibi görünse de, dikkat edildiğinde en rahatlatıcıdır. 🙂 En önemli kural, tuvaletinizi kesinlikle kamp alanınıza çok yakın bir yere yapmayın. Doğadaki hayvanlar sizin kokunuzu çok uzaklardan alabildiği gibi tuvaletinizin de kokusunu alabilirler. Doğadaki dostlarımız biraz da meraklı olduklarından kamp alanınızda davetsiz misafirlerle karşılaşabilirsiniz. 🙂

Ayrıca “Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?” ve “İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler ve İpuçları” yazılarımıza da mutlaka göz atın. Kamp maceralarımızı takip etmek isterseniz YouTube Kanalımıza da bekleriz. 🙂

Uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için buraya bakabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status