Evim Doğa
Evim Doğa
Pürenli kamp
Kamp Yararlı Bilgiler

İlk Kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler ve İpuçları

İlk kez kamp yapacaksanız öncelikle hava koşullarının sert olmadığı ilkbahar ya da yaz aylarını tercih edin. Daha önceden kamp tecrübesi olan arkadaşlarınızla gitmeniz durumunda ilk kampınız çok daha keyifli ve rahat geçecektir.

Ekipman Seçimi

Başlangıç için ekipmanlara çok fazla para harcamanızı tavsiye etmeyiz. Zaten yeni başlayanlara kış kamplarını önermiyoruz. Bahar ve yaz aylarında doğaya çıkmaya uygun 3 mevsim çadırlar yeterli gelecektir. Doğaya çıktıkça, ihtiyaçlarınızı farkederek daha bilinçli bir şekilde kendinize uygun ekipman bakmanız daha doğru olacaktır.

Hazırlık Süreci

Kamp hazırlığı için bir listeniz olsun. Evde ne var ne yok yanınıza herşeyi almayın. 😀 Az malzeme ile de konforlu bir kamp geçirilebilir. Açık hava ve efor sarfetmeniz nedeniyle daha çok acıkacağınızı düşünerek yeterli yiyecek ve su aldığınızdan emin olun.

Gideceğiniz bölgeyi önceden araştırın. Kamp yapacağınız günler için bölgenin hava durumu tahminlerine bakın. Hava durumuna uygun kat kat giyinmeye özen gösterin. Terlediğinizde çıkarabileceğiniz, üşüdüğünüzde giyebileceğiniz kıyafetleriniz olsun.

Ateş Yakma

Kampın olmazsa olmazı tabiki güzel bir ateş yakıp etrafında toplanmak. Ama yağışlı bahar aylarında doğada kuru dal bulmak zor olabiliyor ve ateş yakabilmek için daha fazla efor sarfetmeniz gerekiyor. Kampa gelirken yanınızda kuru odun getirirseniz, ateş yakmanız kolaylaşacaktır.

Tuvalet Sorunsalı

Kampa ilk başlayanların en çekindiği konu tabiki tuvalet oluyor. Doğada tuvalet yapmak aslında o kadar da çekinilecek bir durum değil aksine kuralına göre yapılırsa temiz ve güvenli. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey kamp alanınıza çok yakın bir yere tuvaletinizi yapmamak.

Güvenlik Endişesi

İlk kampınızda güvenlik için endişe etmeyeceğiniz tabiat parkları ya da milli parkları tercih edebilirsiniz. Her ihtimale karşı yakınlarınıza gideceğiniz yeri haber vermeyi unutmayın.

Kamp yapma konusunda hala endişeleriniz varsa öncelikle kamping tesislerini tercih edebilirsiniz. Çadırınız ve ekipmanlarınız hiç yok ama genede kamp yapmayı deneyimlemek istiyorsanız, kamping tesislerinin çoğunda çadır ve ekipman da kiralayabiliyorsunuz.

İlk kez kamp yapacaklara tavsiyelerimizi içeren videomuzu aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Ayrıca “Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?” ve “Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için buraya bakabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status