Evim Doğa
Evim Doğa
kamp ateşi
Kamp Yararlı Bilgiler

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Karanlıkta oturup, çıtır çıtır yanan ateşi izlemek bizce kampın en keyifli kısmı. Bu yazımızda doğada güvenli ve keyifli bir gece geçirmek için kamp ateşi nasıl yakılır ve ateş yakarken dikkat edilmesi gerekenleri sizinle paylaşacağız. Kamp ateşiniz gece boyunca tüm yabani hayvanları ürküterek sizden uzak tutacaktır. Aynı zamanda dumanı ile doğal bir sinek ve böcek kovucudur.

Güvenli Bir Yer Seçin

Ateş yakmadan önce güvenli bir kamp için ateşinizin yerini belirlemeniz çok önemlidir. Ateş açık bir alanda olmalı ve kamp alanınızdaki tüm ekipmanlarınızdan birkaç metre uzakta olmalıdır. Kamp ateşinizin, çevresinizde harekete mümkün olacak şekilde kendinize alan bırakın. Rüzgarlı havalarda oluşacak dumandan bu şekilde kaçabilirsiniz.

Kamp Ateşi Yakılacak Alanı Hazırlayın

Öncelikle kamp ateşinizi yakacağınız alandaki kuru yaprak ve dalları uzaklaştırmalısınız. Ateşin yayılmasını engellemek için etrafına bir taş dairesi oluşturun. Eğer önceden yakılmış ateş kalıntıları var ise alanı kürek ile temizleyin. Böylelikle temiz bir ateş elde ederek, kamp yaptığınız süre boyunca bu ateşte yemek pişireceğiniz için önceden atılmış plastik ve benzeri çöplerin yaydığı zehirli gazlardan etkilenmemiş olursunuz.

Bolca Odun Toplayın

Kamp ateşi başlatmak için kuru yapraklar, kuru çam iğneleri, açık kozalaklar ve küçük dal parçaları işinizi görecektir. Ateşin sürekliliğini sağlamak için orta büyüklükte dallar ve uzun süreli yanma içinde büyük odun parçaları toplamanız gerekli. Burada topladığınız dal ve odun parçalarının kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer topladığınız odunlar ıslak ise ateşi başlatamazsınız. Kuru odunlarla ateşi başlattıktan sonra ıslak odunlarınızı da kurutup, yakabilirsiniz. Bunun için ıslak odunları bir set şeklinde ateşe doğru diziniz. Hem iyi bir ısı yansıtıcı hemde zamanla kuru odunlar elde etmiş olursunuz.

Ateşi Beslemeye Başlayın

Kamp ateşi yakacağınız alanın ortasına topladığınız küçük dallar, kuru çam iğneleri ve açık kozalaklardan yerleştirin. Kibrit veya bir çakmakla çam iğnelerini ateşleyin. Yavaş yavaş daha fazla çam iğnesi, küçük kuru odun parçaları ve çam kozalakları ilave ederek yanmanın başlamasını sağlayın.

Ateşi Yükseltin

İlk yanan dalların etrafına daha büyük dallar ekleyerek ateşi yavaş yavaş büyütün. Eklediğiniz dallar tutuştuğunda, orta veya büyük odun parçaları eklemeye devam edebilirsiniz. Ateşin boğulması onu söndüreceğinden, havanın akması için her yeni odun ilavesi sırasında aralarda bir miktar boşluk bırakmayı ihmal etmeyin.

Güzel Bir Çay Koyun

Ateş başında güzel sohbetlere ve huzura, afiyet olsun!

Kamp ateşi nasıl yakılır yazımızın sonuna geldik. Lütfen kamp alanınızdan ayrılırken, ateşinizi söndürdüğünüzden emin olun!!

Eğer kampçılıkta yeniyseniz “Kampa Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler” ve “Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için buraya bakabilirsiniz.

Son olarak aşağıya gün batımı ve doğa sesleri eşliğinde kamp ateşimizi bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olup, bizi desteklerseniz çok seviniriz 🤗

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status