Evim Doğa
Evim Doğa
kamp nasıl yapılır
Kamp Yararlı Bilgiler

Kampa Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kampa yeni başladıysanız ilk başlarda nelere ihtiyacınız olabileceğini kestirmek kolay değil. Bu nedenle kampa yeni başlayanların dikkat etmesi gerekenler hakkında bir yazı hazırlamaya karar verdik. Güvenli ve keyifli bir kamp için dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar var. Bu kurallara uyduğunuz takdirde doğa ile iç içe huzurlu bir kamp geçirebilirsiniz.

Kampa yeni başlayanların dikkat etmesi gerekenler;

Uygun Ekipman Seçimi

Bütün doğa aktivitelerinde öncelikle dikkat edilmesi gereken şey seçilen ekipmanların mevsime uygun olmasıdır. Kamp yapacağınız mevsim ve arazi koşullarına göre farklı ekipmanlar kullanmanız gerekir. Bahar ve yaz aylarında kamp yapacaksanız 3 mevsim çadırlar ve konforu en düşük 10oC-15oC tulumlar işinizi görecektir. Kış kampı ya da yüksek irtifalarda kamp yapmayı düşünüyorsanız mutlaka 4 ya da 5 mevsim bir çadır ile konforu eksi derecelerde bir tulum almanız gerekir.

Mevsim Koşullarına Uygun Giyinme

Doğada kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken en temel kural farklı katmanlardan oluşacak şekilde giyinmektir. Yaptığınız aktiviteye göre bu katmanları giyip çıkararak vücut ısınızı ve terlemeyi dengeleyebilirsiniz. Vücudumuzu kuru ve sıcak tutmak için su geçirmeyen aynı zamanda nefes alabilir özellikte kıyafetler tercih edilmeli. Çünkü hava soğuk bile olsa terlemeye devam ediyoruz. Tercih ettiğimiz kıyafet nefes alabilir özellikte olmadığı takdirde vücudumuzda oluşan su buharı dışarı atılamaz ve ıslak kalırız. Bu da özellikle kış aylarında hipotermiye sebep olabilir.

Çadır Yeri Seçimi

Yer seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk şey çadırınızı patika yollar üzerine kurmamak olmalıdır. Çünkü doğada hayvanlarda insanlar gibi patikalardan yürümeyi tercih ederler. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise güneşin ve ağaçların konumu.

Yaz aylarında güneşten korunmak ve rahat bir gece geçirmek için ağaç altları tercih edilebilir. Kış ve bol yağışlı bahar aylarında ise ağaç yıkılmaları ve yıldırım düşmesi risklerine karşı dikkat edilmeli. Kış aylarında güneşten maksimum yararlanmak için doğu ve batıyı görecek şekilde yerleşim yapmanız daha sıcak bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

Çok yağış alan mevsimlerde kesinlikle çadırınızı nehir yataklarına ve göl kenarlarına kurmayın. Yüksek rüzgar alan dağlık kesimlerde ve kanyon kenarlarında ise kesinlikle çadır kurmayın, çok tehlikeli. Bu yerlerde sadece fotoğraf çekilin dikkatlice, ama çadırsız 🙂

Tuvalet

En önemli kural, tuvaletinizi kesinlikle kamp alanınıza çok yakın bir yere yapmayın. Doğadaki hayvanlar sizin kokunuzu çok uzaklardan alabildiği gibi tuvaletinizin de kokusunu alabilirler. Doğadaki dostlarımız biraz da meraklı olduklarından kamp alanınızda davetsiz misafirlerle karşılaşabilirsiniz. 🙂

Güvenli Ateş Yakma

Güvenli bir kamp için ateş açık bir alanda yakılmalı ve kamp alanınızdaki tüm ekipmanlarınızdan birkaç metre uzakta olmalıdır. Öncelikle kamp ateşinizi yakacağınız alandaki kuru yaprak ve dalları uzaklaştırmalısınız. Ateşin yayılmasını engellemek için etrafına bir taş dairesi oluşturun. Kamp ateşinizin, çevresinde harekete mümkün olacak şekilde kendinize alan bırakın. Rüzgarlı havalarda oluşacak dumandan bu şekilde kaçabilirsiniz. Ve tabiki kamp alanından ayrılırken ateşinizi söndürmeyi unutmayın!!

Yeterli Yiyecek Bulundurma

Kampın en keyifli yanlarından biri ateşte yemek pişirmek. Protein ve enerji verecek karbonhidratlar dengeli bir şekilde tüketilmeli. Tabi her zaman doğa aktivitelerinde ateş yakmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle pişirmeden tüketilebilecek hazır konserve yiyecekler mutlaka yanınıza alın.

Özellikle soğuk havalarda kesinlikle öğün atlanmamalı. Kış aylarında vücüt ısı üretebilmek için daha fazla besine ihtiyaç duyar ve soğuk havada yetersiz beslenilmesi durumunda gece üşüme, titreme nöbetleri görülebilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise, hava soğuk bile olsa sıvı alımı unutulmamalıdır. Özellikle yüksek rakımlara çıkarken vücudun rakıma adapte olabilmesi için bol bol su tüketmeye özen gösterin.

Konum Bildirme

Tüm doğa aktivitelerinde en önemli şey güvenliğimizi tehlikeye atmamaktır. Özellikle tek başınıza doğaya çıkıyorsanız, gideceğiniz yerin bilgisini yakınlarınıza mutlaka verin. Kaybolma riski olan bir bölgeye gidiyor ya da yaralanma riski yüksek olan bir aktivite yapıyorsanız yerel kuvvetlere de bilgi verebilirsiniz.

Kampa yeni başlayanların dikkat etmesi gerekenler yazımızın sonuna geldik. Ayrıca “Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?” ve “Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımıza da mutlaka göz atın. Kamp maceralarımızı takip etmek isterseniz YouTube Kanalımıza da bekleriz. 🙂

Son olarak uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için de buraya bakabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status