Evim Doğa
Evim Doğa

Bolu Mudurnu sınırları içinde bulunan Sülüklügöl, 1700’lü yıllarda tektonik hareketler sonucu meydana gelen heyelan ile oluşmuş bir göldür. Heyelan ile birlikte oluşan çukur alan suyla dolmuş o sırada toprakta bulunan ağaçları sular altında bırakmıştır. Ancak o günden günümüze ağaç gövdeleri bozulmadan göl içinde kalmış ve bir doğa harikası oluşturmuştur.

Gölün ismi sülüklerden geliyor. Ancak günümüzde gölde sülüklere rastlanmıyor. Gölde kontrolsüz artan balık popülasyonu sülüklerin zamanla yok olmasına sebep olmuş.

Sülüklügöl kamp alanı
Sülüklügöl kampımızın manzarası

Sülüklügöl Kamp Alanı

Göl çevresinde çadır kampı yapmak mümkün. Ancak geniş bir düz alan mevcut değil, çadır kurulabilecek alanlar kısıtlı. Son dönemde popülerliğinin artması sebebiyle de haftasonları çok kalabalık olabiliyor, sakin bir yer arayanlar hafta içi tercih etmeli. Kamp yapmanın dışında göl çevresinde yürüyüş ya da piknik yapabilirsiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Sülüklügöl’de güzel kareler yakalamanızı tavsiye ederiz.

Sülüklügöl kamp alanı
Gölün karşı tarafından bir kare

Sülüklügöl, 1050 m rakımda olduğundan özellikle bahar aylarında hava koşullarının çok değişken olduğunu hatırlatmak isteriz. Yazın bile olsa akşamları hava sıcaklığının düşeceğini göz önünde bulundurarak yanınıza kalın kıyafetler ve sizi sıcak tutacak yiyecekler almanızı tavsiye ederiz. Bir keresinde nisan ayında Sülüklügöl’e gittiğimizde hava günlük güneşlikken, birden sağanak yağış ve doluya tutulmuştuk. Gece ise kar yağışı başlamış ve sabahına abartmıyoruz 1 metre karlı bir güne uyanmıştık. Çadırımız karın altında resmen küçücük kalmıştı 🙂 Doğada hava koşulları çok hızlı değişebiliyor, her zaman dikkatli ve hazırlıklı olmakta fayda var.

Detaylı bilgi ve giriş ücretleri için Tabiat Parkı web sitesini buraya bırakıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sülüklügöl’de kamp yapmak ücretli mi?

Sülüklügöle giriş ve kamp yapmak ücretli. Güncel fiyatlar için http://suluklugol.tabiat.gov.tr/ye bakabilirsiniz.

Bölgede işletme veya tesis var mı?

Tabiat parkı, doğal kamp alanı.

Yakınlarda bakkal veya market var mı?

Yol üzerindeki köylerde küçük marketler mevcut.

İçme suyu veya çeşme var mı?

İçme suyu ve çeşme yok.

Kamp alanında tuvalet var mı?

Kamp alanında tuvalet var.

Elektrik var mı?

Kamp alanında elektrik yok.

Telefon çekiyor mu?

Telefon çekiyor.

Ateş yakmak serbest mi, odun var mı?

Yer ateşi, kamp ateşi, mangal yakılabilir.

Bölgede yabani hayvan var mı?

Bölgede yabani hayvan izine rastlamadık.

Karavan için uygun mu?

Karavan için uygun.

Sülüklügöl Ulaşım

40.5237696,30.8719645

Bolu’da gezilecek yer tavsiyelerimiz için diğer yazılarımızı da aşağıya bırakıyoruz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status