Evim Doğa
Evim Doğa
Gezi Göller Kamp Karadeniz Bölgesi

Sülüklü Göl

Bolu Mudurnu sınırları içinde bulunan Sülüklügöl, 1700’lü yıllarda tektonik hareketler sonucu meydana gelen heyelan ile oluşmuş bir göldür. Heyelan ile birlikte oluşan çukur alan suyla dolmuş o sırada toprakta bulunan ağaçları sular altında bırakmıştır. Ancak o günden günümüze ağaç gövdeleri bozulmadan göl içinde kalmış ve bir doğa harikası oluşturmuştur.

Gölün ismi sülüklerden geliyor. Ancak günümüzde gölde sülüklere rastlanmıyor. Gölde kontrolsüz artan balık popülasyonu sülüklerin zamanla yok olmasına sebep olmuş.

Sülüklügöl kamp alanı
Sülüklügöl kampımızın manzarası

Sülüklügöl Kamp Alanı

Göl çevresinde çadır kampı yapmak mümkün. Ancak geniş bir düz alan mevcut değil, çadır kurulabilecek alanlar kısıtlı. Son dönemde popülerliğinin artması sebebiyle de haftasonları çok kalabalık olabiliyor, sakin bir yer arayanlar hafta içi tercih etmeli. Kamp yapmanın dışında göl çevresinde yürüyüş ya da piknik yapabilirsiniz. Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Sülüklügöl’de güzel kareler yakalamanızı tavsiye ederiz.

Sülüklügöl kamp alanı
Gölün karşı tarafından bir kare

Sülüklügöl, 1050 m rakımda olduğundan özellikle bahar aylarında hava koşullarının çok değişken olduğunu hatırlatmak isteriz. Yazın bile olsa akşamları hava sıcaklığının düşeceğini göz önünde bulundurarak yanınıza kalın kıyafetler ve sizi sıcak tutacak yiyecekler almanızı tavsiye ederiz. Bir keresinde nisan ayında Sülüklügöl’e gittiğimizde hava günlük güneşlikken, birden sağanak yağış ve doluya tutulmuştuk. Gece ise kar yağışı başlamış ve sabahına abartmıyoruz 1 metre karlı bir güne uyanmıştık. Çadırımız karın altında resmen küçücük kalmıştı 🙂 Doğada hava koşulları çok hızlı değişebiliyor, her zaman dikkatli ve hazırlıklı olmakta fayda var.

https://www.instagram.com/p/BTPCK5oF2qg/?igshid=1khijw6cgjsf8

Detaylı bilgi ve giriş ücretleri için Tabiat Parkı web sitesini buraya bırakıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sülüklügöl Ulaşım

Bolu’da gezilecek yer tavsiyelerimiz için diğer yazılarımızı da aşağıya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status