Evim Doğa
Evim Doğa
gelidonya feneri
Akdeniz Bölgesi Gezi Kamp

Korsan Koyu – Gelidonya Feneri

Antalya Kumluca ilçesinde bulunan Korsan Koyu, Likya yolu üzerindeki muhteşem koylardan biri. Yürüyerek ya da araç ile ulaşım mümkün. Bakir ve kimselerin olmadığı bir koy beklemeyin. Burası zaten küçük bir koy ve çadır kurulabilecek alanlar kısıtlı. Bu nedenle haftasonları ve tatil zamanlarında oldukça kalabalık oluyor. Gelidonya Feneri ise Korsan Koyundan sadece yürüyerek ulaşabileceğiniz Likya yolunun en güzel manzara noktalarından biri.

Gelidonya Feneri Trekking

Korsan Koyu’ndan Gelidonya Feneri’ne çıkmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Gelidonya Burnu’ndaki ters akıntılardan dolayı burada pek çok gemi kayalara sürüklenerek batmıştır. Bu nedenle Antalya Körfezinin en tehlikeli yeri olarak bilinmektedir. Fenerin inşaatına 1934 yılında başlanmış ve 1936 yılından bu yana Gelidonya Feneri gemilere yol göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek konumdaki feneridir.

Gelidonya Feneri
Gelidonya Feneri

Korsan Koyu’ndan fenere çıkan patikanın başlangıcına kadar araç ile gidebilirsiniz. 2 km’lik patika yolu tırmanmanız gerekiyor. Yaklaşık 45 dakikalık bir tırmanışla fenere ulaşmanız mümkün. Gün batımı manzarasını izlemek için akşam saatlerinde fenere yürümenizi tavsiye ederiz. Yanınıza mutlaka yeterli miktarda su alın çünkü sıcak hava tırmanışı zorlu hale getiriyor. Fenere ulaştığınızda karşılaştığınız manzara tüm yorgunluğunuzu unutturacak. Seyir terasında manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Korsan Koyu Kamp Alanı

Kamp için Korsan Koyu ya da Gelidonya Feneri tercih edilebilir. Ancak fenerde kamp kuracaksanız burada su bulunmadığını hatırlatmak isteriz. Tırmanışı ve hava sıcaklığını göz önünde bulundurarak yeterli miktarda su ve ihtiyacınız olabilecek herşeyi yanınıza alıp çıkmalısınız. Korsan Koyu’nda ayrıca konaklayabileceğiniz kampinglerde bulunuyor. Ya da bizim gibi Korsan Koyu ile Gelidonya Feneri arasında kalan bölgede de kamp atabilirsiniz.

korsan koyu
Manzaralı kamp yerimiz

Antalya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status