Evim Doğa
Evim Doğa
teke koyu
Akdeniz Bölgesi Gezi Kamp

Beydağları Sahil Milli Parkı

Likya yolu rotasında bulunan Beydağları Sahil Milli Parkı birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapıyor. Tekirova yönünden gelirken ilk olarak karşınıza adına yakışır Cennet Koyu çıkacak. Çok da bozuk olmayan orman yolu ile ulaşım sağlanıyor, araç ile ulaşım da mümkün. Cennet Koyundan sonra yollar oldukça bozuluyor. Tercihen yüksek aracınız varsa ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Teke Koyu

Cennet koyundan sonraki koy Teke Koyu diğer bir adıyla Tekirova Bükü. Burası cennet koyuna göre çok büyük bir koy. Orman, nehir ve deniz üçlüsünün bir arada olduğu tamamen doğal bir yer. Su kaynağı var ama herhangi bir tesis yok, tüm ihtiyaçlarınızı gelmeden karşılamalısınız.

Beydağları Sahil Milli Parkı
Teke Koyu

Üzülerek belirtmek istiyoruz ki Teke Koyu’na geldiğimizde bu kadar güzelliğin içinde her yere atılmış çöplerle karşılaştık. Şimdiye kadar Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız kamplarda her zaman çöplerle karşılaşıyoruz ve elimizden geldiğinde bunları toplayarak bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Ama Teke Koyu’nda gördüğümüz manzara çok başkaydı.

Gittiğimiz her yerde atılmış bira şişeleri toplamaya alışığız. Fakat burada tencere, tava, çaydanlık, mangal, ne olduğunu anlamadığımız çeşitli metaller atılmış olduğunu gördük. Hatta bırakılmış bir mat bile vardı. Bunları da geçtik, olur olmaz her yer tuvalet olarak kullanılmıştı. (Doğada her şeyin bir kuralı olduğu gibi tuvaletin de bir adabı var. Bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlamayı düşünüyoruz.) Burası Likya Yolu üzerindeki önemli noktalardan biri ve tamamen bakir olan ve ulaşımın gerçekten zor olduğu bir yerin bu kadar kirletilmiş olmasına çok üzüldük. Doğayı sevmek böyle bir şey değil! Kampçılık böyle bir şey değil! Son yıllarda sosyal medyanın popüler hale getirmesi ve ekonomik tatil düşüncesiyle çadır alan kampçıyım demeye başladı. Doğaya saygısı olmayan ve çöpünü bile yanında götürmeye tenezzül etmeyen insanlar olduğu sürece doğal güzellikler yok olmaya devam edecek. Umarız bu furya çabuk biter de doğa gerçekten onu seven insanlara kalır.

Beydağları Sahil Milli Parkı
Teke Koyu kamp yerimiz

Teke Koyuna geldiğimizde bizden başka kimse yoktu. Çöp toplama faslından sonra kampımızı çam ağaçlarının gölgesinde yeşilliklerin içine kurduk. Çocuklar gibi kumlarda eğlendik ve güzel denizin tadını çıkardık. 🙂

Maden Koyu

Beydağları Sahil Milli Parkı Teke Koyundan sonra Beycik Bükü ve ardından Maden Koyu geliyor. Maden Koyu’na ulaşım için arazi aracı şart, yollar tamamen bozuk. Maden Koyu’da Teke Koyu gibi bakir ve oldukça büyük bir sahile sahip. Su kaynağı burada da var. Herhangi bir tesis yok.

Beydağları Sahil Milli Parkı
Maden Koyu

Antalya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status