Evim Doğa
Evim Doğa
teton canta
Kamp Yararlı Bilgiler

Kampa Giderken Alınması Gereken Temel Malzemeler

Kampa giderken alınması gereken temel kamp malzemeleri sizler için listeledik. Kişi sayısı, konfor ihtiyacı ve kampın süresiyle doğru orantılı olarak listeye ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Kamp alanına yürüyerek ulaşacaksanız en ufak gereksiz bir malzemenin bile size fazladan ağırlık yapacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Tabi eğer araçla kamp alanına ulaşacaksanız listeye rahatlıkla ekleme yapabilirsiniz. 🙂

İlk defa kamp yapacaklar için tavsiyelerimizi sıraladığımız videomuzu da aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Eğer kampçılıkta yeniyseniz “Kampa Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler” ve “Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Sizde uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için buraya bakabilirsiniz.

Olmazsa olmaz temel kamp malzemeleri;

Çadır Ekipmanları

Çadır : Mevsim koşullarına uygun çadır seçimi yapılmalıdır.

Tente :  Yağışlı havaların olmazsa olmazı kesinlikle tente. Ağaçlık alanda kuracağınız tente ile ıslanmadan kampın keyfini sürmek mümkün.

Mat/Şişme Yatak : Konforlu bir uyku için şişme yataklar ya da soğuğa karşı dayanıklılığı olan matlar tercih edilmelidir.

Uyku Tulumu : Mevsim koşulları ve kamp yerine göre comfort derecesine sahip uyku tulumu. Kışın yada yüksek irtifada kamp yapılacaksa comfort seviyesi eksi derecelerde olan tulumlar tercih edilmelidir.

Kıyafet

Yedek kıyafet : Mevsim koşullarına göre yedek kıyafet, çorap taşınması oldukça önemli. Güneşten veya soğuktan korunmak için şapka yada bere yanınızda bulundurun. Vücudumuzun en çok ısı kaybettiği yerlerden biri boynumuz olduğundan her mevsim doğa etkinliklerinde buff kullanabilirsiniz.

Yağmurluk : Her ne kadar hava durumu tahminlerine göre yola çıksakta bazen beklenmeyen yağışlar görülebiliyor. Özellikle trekkinge çıktığınızda mutlaka yanınızda bulundurun.

Kafa Lambası/El feneri : İki el serbest kullanım rahatlığı açısından kafa lambası ilk tercihimiz.

Alet Edevat

Balta/Testere : Odun kesmek için uygun boyutlu bir balta yada testere işinizi görecektir.

Çakı/Bıçak : Olmazsa olmaz.

Çakmak : Kamp ateşinizi yakmak için gerekli olacak. Kaybolma riskine karşı yedekli alın.

Kamp ocağı : Ateş yakamadığınız durumlarda kamp ocağı ile kolayca yemek pişirebilirsiniz.

Yiyecek İçecek

Yiyecek : Mevsim koşullarına ve kamp süresine göre yeterli miktarda yiyecek alınmasına dikkat edilmelidir. Her ihtimale karşı pişirilmeden tüketilebilecek konserve yiyecekler de mutlaka yanınızda bulunsun.

Enerji verici besinler : Kuruyemiş, meyve, atıştırmalık

Su : Özellikle yaz aylarında yanınıza yeterli miktarda su almak oldukça önemli. Sıvı kaybı nedeniyle güneş çarpması, bayılma gibi istenmeyen durumlar görülebilir.

Termos : İçeceklerinizi kışın sıcak, yazında soğuk tutmak için termos olmazsa olmaz.

Pişirme seti – Tabak – Çatal – Kaşık : Yemek pişirmek için iç içe geçen taşıması kolay setler kullanmak oldukça pratik oluyor.

Unutulmaması Gerekenler

Sinek/kene kovucu sprey : Göl kenarı gibi sulak yerlerde kamp yaparken sinek, kene gibi istenmeyen canlıları uzak tutacak spreylerden kullanmakta fayda var.

Böcek ısırıkları için krem : Özellikle yaz aylarında arı sokmaları ya da böcek ısırmaları ile karşılaşmanız olası. Ağrı ve kaşıntıyı alacak kremler oldukça etkili oluyor.

Temel ilk yardım seti : Trekking ve kamp aktiviteleri sırasında yaralanma, kesik, yanık gibi başınıza gelebilecek aksilikler için yanınızda temel ilk yardım seti bulundurmanız önemli.

Çöp poşeti : Giderken çöplerinizi de yanınızda götürebilmeniz için yanınızda mutlaka çöp poşeti bulundurun.

Kuru Odun/Tutuşturucu: Hava şartlarına göre yanınızda her zaman kuru odun veya tutuşturucu hayat kurtarabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status