Evim Doğa
Evim Doğa
kekova
Akdeniz Bölgesi Gezi Kamp

Batık Şehir Kekova Turu

Kaş gezilecek yerler arasında ilk akla gelen Kekova adası, antik çağlarda büyük bir deprem sonucu anakaradan kopmuş ve kentin büyük bölümü sular altında kalmıştır. Burada tekne turu yapabilir ya da bizim gibi deniz kayağı ile batık şehri çok daha yakından görebilirsiniz. Biz deniz kayağı ile Kekova ve Simena Turu için Bougainville Turizm ile irtibata geçtik. Rezervasyon ve iletişim için adreslerini buraya bırakıyoruz.

Deniz Kayağı

Daha önceden Azmak Nehrinde kano deneyimimiz olmuştu ama deniz kayağını hiç denememiştik. Kayak çoğunlukla deniz kanosu olarak adlandırılsa da kanodan çok daha farklı bir yapıya sahip. En önemli farklı kayağın üstünün kapalı olması ve kokpit denilen kısma kürekçinin oturup bacaklarını içeriye sokarak pedallar ile dümen kontrolü sağlamasıdır. Kayağın içine oturduğunuzda etek adı verilen özel bir malzeme giyilerek kayağın içine su girmesi engellenmiş oluyor ve hiç ıslanmadan yol alabiliyorsunuz. Kayağın devrilmesi ya da düşme gibi bir durum kolay kolay oluşmuyor. Ama yine de herhangi bir düşme tehlikesine karşı telefon, kamera gibi cihazlarınız için su geçirmez koruma kılıfları kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kayağın su geçirmez kapaklara sahip bagaj bölmeleri de bulunuyor. Yolculuk sırasında ihtiyacınız olabilecek eşyaları bu bölmelerde taşıyabiliyorsunuz.

Deniz Kayağı ile Batık Şehir Kekova gezi videomuzu aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Deniz Kayağı ile Kekova Turları Üçağız Köyü’nden başlıyor. Burada dileyenler iki kişilik kayak dileyenler tek kişilik kayaktan seçebiliyor. Can yeleklerimizi ve küreklerimizi aldıktan sonra rehberimiz kürek tutuşu ve kanomuza nasıl yön vereceğimiz konusunda bilgilendirme yaptı ve turumuza başladık. İlk birkaç dakika içinde kayak ile bütünleşip, kendinizi dengede hissetmeye başlıyorsunuz. Kürek çekmeyi de seviyorsanız sonrası çok kolay ve keyifli. 🙂 İlk olarak 3 km kürek çekerek Kekova Adasındaki Tersane Koyuna ulaştık. Sonrasında kıyıyı takip ederek batık şehrin mozaikleri, duvar ve temel kalıntılarını izleyerek kürek çekmeye devam ettik. Sonrasında 1 km daha ilerleyerek Simena’ya (Kaleköy) vardık. Burada hem öğle yemeği yemek hem de kaleyi gezmek için mola verdik.

Simena
Simena (Kaleköy)

Kaş gezilecek en iyi yerler arasında gösterilen Simena Kalesini mutlaka ziyaret edin, kaleden görünen manzara müthiş. Burada öğle yemeğimizi yedikten sonra 2 km daha kürek çekip, turumuzu başlangıç noktamız Üçağız’da sonlandırdık. Tur molalarla birlikte yaklaşık 4 saat sürüyor.

Simena’da bizi bekleyen deniz kayaklarımız

Antalya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status