Evim Doğa
Evim Doğa
karasu maden deresi kamp
Gezi Kamp Marmara Bölgesi

Maden Deresi ve Şelalesi

Maden Deresi, Sakarya’nın Karasu ilçesinde doğal güzelikleri ve trekking parkurları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. İstanbul’a çok yakın, 2,5 saatte ulaşım sağlanıyor. Buraya geldiğinizde dere boyunca pekçok kamping, restoran, piknik alanı alternatifi olduğunu göreceksiniz.

Maden Deresi Kamp Alanı

Konaklama için biz Maden Deresi Mesire alanına giriş yaptık. Burada ister ağaçlar içine kurulmuş bungolov evlerde ister çadırınızda konaklama yapabilirsiniz.

Maden Deresi Bungalov Evleri
Maden Deresi Bungalov Evleri

Çadır kurulabilecek oldukça geniş çimenlik bir alan mevcut. Çadır kampı için bungolov evlerin yan tarafındaki ağaçlık alanı da tercih edebilirsiniz.

Tesisin hemen karşı tarafında ise Antik Maden Deresi restoran bulunuyor. Burada dere kenarında Alabalık yemenizi tavsiye ederiz.

Antik Maden Deresi Alabalık, derenin kıyısında keyif.

Antik Maden Deresi Restoran

Maden Deresi Şelale Parkuru

Kamp alanından şelaleye trekking yapabilirsiniz. Şelaleye giden 2 yol var. Biz dereyi takip edip, yer yer su geçişleri yaparak şelaleye ulaştık. Kamp alanından şelaleye yaklaşık 1-1,5 saat sürüyor. Derede ilerlerken ıslak taşlar kaygan olduğundan kaymayacak bir trekking ayakkabısı ve şort giymekte fayda var. Bazı yerlerde ayakkabıları çıkarıp diz boyu buz gibi suya girerek derenin karşı tarafına geçmeniz gerekiyor. 🙂 Şelaleye giden 2. yol ise mağara ve tünel geçişlerini içeriyormuş. Maden deresine bir sonraki gelişimizde bu yolu deneyeceğiz 🙂

Maden Deresi Su Geçişleri
Su geçişleri yapılarak şelaleye ulaşılıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Maden Deresi Ulaşım

Karasu Gezilecek Yerler

Karasu‘ya gelmişken denize girmeden ve kumsalının keyfini çıkarmadan dönmeyin deriz. Karasu’nun 15 km uzunluğunda oldukça geniş bir kumsalı bulunuyor. Kum sahil sevenler için burası birebir. Denizi ise malum Karadeniz, çoğu zaman dalgalı oluyor.

Karasu Sahili
Karasu Sahili

Maden Deresi‘ne gelmeden önce yol üstünde Acarlar Longozu’nu da görebilirsiniz. İğneada kadar büyük olmasa da 2. longoz ormanı olarak geçmekte. Yarım saatinizi ayırıp, ahşap platform üzerinden ilerleyerek longozu gezebiliyorsunuz. Alternatif olarak deniz bisikletleri ile Longozun içinde tur atabilirsiniz.  Bölge daha çok piknik alanı olarak kullanılmakta. Kafe ve restoranlarda mevcut. Haftasonları oldukça kalabalık olacağını tahmin ediyoruz. Umarız Acarlar Longozu, çevresindeki işletmeler tarafından kirletilmez, doğal güzelliğini korumaya devam eder.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Sakarya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status