Evim Doğa
Evim Doğa
Kovada Gölü
Akdeniz Bölgesi Gezi Göller Kamp

Kovada Gölü

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan Kovada Gölü, çevresindeki bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir yer. Milli parklar tarafından 1. derece sit alanı ilan edilen Kovada golü, yüzün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Milli parka giriş ücretlidir.

Kovada Gölü Yürüyüş Parkurları

Kısa ve uzun yürüyüş parkurları mevcut. Ziyaretçi merkezinden parkurlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Genel olarak orman içi ve patika yürümesi rahat yollardan oluşuyor. Gölün çevresini gezerken zengin bitki örtüsünü gözlemleyebiliyorsunuz. Farklı türlerin olduğu bölgelerde isim ve açıklayıcı bilgiler içeren tabelalar mevcut. I. derece sit alanı kapsamında göl çevresinde kamp yapılması milli parklar tarafından yasaklanmıştır.

İskele

Kısa bir tur yapılmak isteniyorsa tanıtım merkezinin önünden başlayan patika takip edilerek iskeleye ulaşılabilir. İskele gölün güney kısmında bulunuyor.

Kovada Gölü

Patika yol üstünde, göl kenarında piknik masaları bulunmakta. Burada ateşsiz piknik yapabilir ve ya bizim de yaptığımız gibi manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Gözetleme Kulesi

İskeleden yarımadanın en yüksek noktasında bulunan gözetleme kulesi görünüyor. Gözetleme kulesine çıkmanızı özellikle tavsiye ederiz. Çokta zorlayıcı olmayan bir tırmanışla kuleye ulaşılıyor.

Kovada Gölü
İskeleden tepedeki gözetleme kulesi görünüyor.

Gözetleme kulesi 3 katlı, ahşaptan kamelya tarzında yapılmış. Burada göl manzarasıyla soluklanıp, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kule tüm göl ve çevresine hakim bir noktada ve buradan görünen manzara oldukça etkileyici.

Kovada Gölü Ulaşım

Kovada Gölü, Isparta’nın Eğirdir ilçesine 24 km, Isparta’ya 84 km mesafededir. Yolları asfalt ve düzgün. Her türlü araçla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kovada Gölü Milli Parkı giriş ücretleri için orman bakanlığı web sitesini buraya bırakıyoruz.

Kovada Gölü gezinizden sonra buraya çok yakın olan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’na da uğramanızı tavsiye ederiz. Yazılı Kanyon aynı zamanda Likya yolundan sonra Türkiye’nin 2. Uzun mesafe yürüyüş yolu olarak kabul edilen St. Paul yolunun bir parçası. İkisini bir günde gezecek şekilde planlama yapabilirsiniz. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı gezi yazımız için tıklayın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status