Evim Doğa
Evim Doğa
valla kanyonu
Gezi Karadeniz Bölgesi

Valla Kanyonu – Dünyanın En Derin 2. Kanyonu

Dünyanın en derin 2. Kanyonu olan Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Kanyonun nefes kesici manzarasını izleyebileceğiniz 2 adet seyir terası yapılmış. Bunlardan ilkine Muratbaşı Köyü‘nden ulaşım sağlanıyor. Araçla kanyon girişine kadar gelip, orman içi 25-30 dakikalık bir yürüyüşün ardından seyir terasına ulaşmanız mümkün. Tüm manzaraya hakim noktaya konumlandırılmış ahşap terasın merdivenlerini tek tek çıkarken heyecanlanmamak elde değil. 😊 Diğer seyir terası ise Kerte Köyü Bakacak Mevkinde bulunuyor.

Küre Dağları Valla Kanyonu
Küre Dağları Valla Kanyonu

Geçtiğimiz sene Doğu Karadeniz rotamız sırasında tanıştığımız arkadaşlarımızla bu sene Küre Dağlarında buluştuk ve Muratbaşı Seyir terasına birlikte çıktık. Valla Kanyonu gezi videomuzu aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Valla Kanyonu derinliği ve pek çok risk barındırması nedeniyle geçişi en zor kanyonlar arasında gösteriliyor Bu nedenle gerekli eğitim ve ekipmanlar alınmadan, rehbersiz kanyon içine girmek yasak. Zaten seyir terasından da oldukça ürpertici gözüküyor.

Valla Kanyonu Ulaşım

Ankara ve İstanbul istikametinden ulaşım için ilk olarak Karabük iline geldikten sonra, Safranbolu ilçesi içinden geçip, Bartın Safranbolu Yolu/D755 yoluna çıkıp, Bartın istikametinde 10 km kadar ilerlediğinizde Eflani / Pınarbaşı tabelasından, Eflani merkeze ulaşacaksınız. Eflani den çıkıştan 6 km sonra Pınarbaşı yönünü takip edin. Pınarbaşı‘na ulaştıktan sonra Muratbaşı Köyü yönüne devam edin. Kahverengi tabelalar buradan sonra size yardımcı olacaktır. İstanbul Anadolu yakasından 480 km, 5-6 saat arası sürmekte.

Başlıca geçilecek il ve ilçeler, Karabük – Safranbolu – Eflani – Pınarbaşı – Muratbaşı Köyü.

Küre Dağları Milli Parkı’nda gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status