Evim Doğa
Evim Doğa
Bisiklet Gezi Marmara Bölgesi Tabiat Parkları

İğneada Longoz Ormanları Bisiklet Turu

İğneada Longoz ormanları Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde keşfedilmesi gereken bir doğa harikası. Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bir ekosistemdir.

Bisikletle longoz ormanlarında tur yapmak üzere sabah erkenden İğneada’ya doğru yola çıktık. İğneada’ya ulaşım İstanbul’dan yaklaşık 3,5- 4 saat sürüyor. İğneada merkezi oldukça küçük, sakin bir yer. Konaklamak için pansiyon alternatifleri mevcut, onun dışında merkezde sadece 1 otel bulunuyor. Bizde konaklayacağımız pansiyona giriş yaptıktan sonra hemen bisikletlerimizi alıp merkezde gezinmeye başladık.

Longoz ormanlarında uzun bir bisiklet turu bizi bekliyordu bu yüzden başlamadan önce İğneada klasiği Dobrodosli köftelerinin tadına bakalım istedik. Yemek faslından sonra bisiklet turunda ihtiyacımız olabilecek su, yiyecek ve içeceklerimizi hazırlayarak rotamız doğrultusunda ilerlemeye başladık.

Mert Gölü

İğneada
Mert Gölü ile denizin birleştiği Longoz Kumsalı.

Rotamız yaklaşık 30 km’ydi. Mert Gölü ve denizin birleştiği Longoz kumsalından başlayıp, Mert gölü kenarına gidecek oradan da orman içinden rotamıza devam edecektik. İnce kumsalı geçtikten sonra sazlıklar içinden geçen yolu takip etmeye başladık. Yolun bazı kısımlarında küçük su birikintileri karşımıza çıkıyor bisiklet turumuzu daha da keyifli hale getiriyordu. Ancak Mert gölüne doğru yaklaştıkça su birikintileri derinleşmeye başladı. Yer yer paçaları sıvayıp, bisikletleri taşıyarak ilerlemek zorunda kaldık.

İğneada
Su birikintilerinden geçiş.

Mert gölüne ulaşınca küçük bir fotoğraf molası verip tekrar rotamıza devam ettik. Su birikintilerinden geçişler bize oldukça vakit kaybettirmişti. Orman içine girince hızla yol almaya başladık. Ancak bu seferde sinekler bize rahat vermiyordu. Longoz Ormanları içinde uçan böcek ve sinekler oldukça fazla, yanınıza mutlaka sinek/böcek kovucu sprey almanızı tavsiye ederiz.

Longoz Ormanları

Longoz Ormanları içinde içilebilir su kaynağı bulunmuyor. Bisiklet turuna çıkmadan önce yanınıza alabildiğiniz kadar çok su ve içecek almanızı öneriyoruz. Biz haziran sonu bu turu yaparken hava çok sıcaktı ve dolayısıyla orman içi de nemli ve yoğun, bunaltıcı bir havaya sahipti. Ne yazık ki yarı yolda tüm suyumuz bitti. Neyseki orman içinde arıcılara rastladık ve suluklarımızı doldurabildik. Yoksa uzun bir süre susuz yola devam etmemiz gerekecekti.

İğneada
Orman içi mola yerimiz.

Ormandan çıktığımızda rotanın devamı bize kumsalı gösteriyordu. Bisikletler ile birkaç km sahilden devam etmemiz gerekiyordu. Ancak kumda bisikletleri sürebilmek neredeyse imkansızdı. Bisikletten inip, yürüyerek devam etmeye karar verdik.

Akşam olmaya yakındı ancak güneş halen yakıcılığını sürdürüyordu. Kumda bisikletleri taşımak bizi oldukça yormuş ve tekrar doldurduğumuz sularımızı da bitirmişti. Tam yorgunluktan bittik, artık burada dinlenelim derken, sahilde kamp yapan bir izci grubuna rastladık. Sohbetleri eşliğinde ikram ettikleri kahvelerinden içmek bizi tekrar kendimize getirmişti. Burada manzara şahaneydi. Tam ormanın bittiği yerde kumsal başlıyordu. Arkamızda Longoz Ormanları önümüzde alabildiğine geniş bir kumsal ile masmavi bir deniz. Yanlarından ayrılırken keşke yanımızda çadırımız olsaydı diye düşünmeden edemedik. Burada bir dahaki sefere, kamp yapmayı kafaya koyduk ve yola koyulduk.(İğneada kampı yazımız için tıklayın) Tura başladığımız noktaya geldiğimizde ise güneş tüm güzelliği ile batıyordu, bu güzel manzara tüm yorgunluğumuzu unutturdu. Hava karardığında, 30 kmlik Longoz Ormanları turumuzu tamamladık ve güzel bir duş için kendimizi pansiyona attık.

Kamp Alanı Bilgileri
AksiyonAçıklama
Tent
Doğal kamp alanı, yaz aylarında gidilebilir.
Daha detayli bilgi: İğneada kampı yazimizda
Camp Fire
Yer ateşi, kamp ateşi, mangal yakılabilir.
Toilet
Yok
Tessis
Su kaynağı ve yeme içme yerleri yok.
Tedarikli gidilmeli.

İğneada Longoz Ormanları hakkında detaylı bilgi için milli parklar websitesini buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status