Evim Doğa
Evim Doğa
igneada

İğneada bisiklet turumuzda keşfettiğimiz sahildeki kamp alanı aklımızda kalmıştı bir kez. (İğneada bisiklet turu yazımız için tıklayın) Yaz bitmeden bir kez daha İğneada’ya doğru yola çıktık. Aracı merkezde bırakıp, çadır ve tüm kamp ekipmanlarımızı yüklenip, bisikletle kamp alanına gitmeye karar verdik. Kamp alanı, Longoz sahiline yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunuyor. Kamp kuracağımız yere, sahil boyunca uzanan yarı kum, yarı toprak bir yol ile ulaşabiliyorsunuz.

İğneada  longoz ormanları bisiklet
Yola çıkmadan önce eşyalarımızı yüklendik.

İğneada Kamp Alanı

Kamp alanı tam ormanın bittiği, kumsalın başladığı yerde bulunuyor. Bir tarafımız orman bir tarafımız deniz ve oldukça sakin, huzurlu bir yerde kurduk kampımızı. Bölgede odun sıkıntısı bulunmuyor, kışın derenin topladığı birçok kuru odunu bulabilirsiniz.

İğneada kamp longoz ormanları
Çadırımızı kurduk ve odunlarımızı topladık.

Ancak burada ki deniz aşırı derecede dalgalı denize girmek için uygun değil. Denize girmek için merkezdeki plajı tercih edebilirsiniz. Dalgaların şiddetinden deniz kenarında kum tepeleri oluşmuş. Kumsal, nehir ve yağmur ile gelen parçalanmış ağaç gövdeleriyle doluydu.

Denize o kadar yakın olunca dalgaların sesini, yıldızları parıltısı ve ateşimizin dansını izlemek kaldı bize.  Çok bilinen bir yer olmadığı için size sakinlik ve longoz ormanlarının güzellikleri kalıyor.

İğneada kamp longoz ormanları
Kamp ateşimiz ve ince kumları ile sahilimiz

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yöre halkından öğrendiğimize göre kamp alanı kışın tamamen su altında kalıyormuş. Longoz Ormanlarının bulunduğu yerler, yaz ayları dışında sular altında olacağından, kamp yapacakların, kış ve bahar aylarında Longoz Ormanlarını tercih etmemelerini tavsiye ederiz.

Longoz Ormanları içinde kamp yaptığınız sırada dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bölgede çok farklı sinek ve böcek türleri var. Yanınızda mutlaka böcek sokmalarına karşı bir ilaç, sinek/böcek kovucu alın. Tecrübeyle sabit, ısırıldıktan sonra kolunuz 2 katına çıkıyor ve 3-4 günde anca normale dönüyor.  😕

Nükleer santral kurulacak, beton fabrikası açılacak gün geçmiyor ki İğneada hakkında kötü bir haber duymayalım. İğneada el değmemiş bir güzellik ve umarız hep bu şekilde kalır ve korunur.

İğneada Longoz Ormanları hakkında detaylı bilgi için milli parklar websitesini buraya bırakıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

İğneada Ulaşım

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status