Evim Doğa
Evim Doğa
Sultanpınar Yaylası
Göller Kamp Marmara Bölgesi Yaylalar

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar yaylası, orman ile çevrili geniş düzlüklerden oluşan, iki ayrı gölü bulunan güzelliği ile mutlaka görülmesi gereken bir yayladır. Ulaşım Sakarya Akyazı üzerinden sağlanıyor. İstanbul’a oldukça yakın. Yaylaya geldiğinizde karşınıza çıkacak ilk göl çevresinde beton ev olmasada yapılaşma oldukça fazla. Burada kalmayıp bu gölün arka kısmında olan ikinci göle gitmenizi tavsiye ederiz. İkinci göl kamp için çok daha uygun ve sakin bir yer.

Sultanpınar Yaylası Kamp Alanı

İkinci göl çevresinde oldukça geniş kekik kokularıyla kaplı düzlükler bulacaksınız. Bizde hemen kekik kokulu çimenlere uzanıp güneşin keyfini çıkardık. Ardından ağaçlara yakın olan gölü tepeden gören bir noktaya kampımızı kurduk. İster göl kenarına ister ağaçlık bölgeye kamp kurabilirsiniz. Çevrede odun bulabileceğiniz pek çok yer var. Orman içinden kolaylıkla odun temin edebilirsiniz.

Sultanpınar yaylası drone çekimimizi aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Yayla çevresinde market bulunmamakta. Gelmeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Yayla çevresinde birçok su kaynağı bulunmakta. Özellikle bu yaylaya adını veren suyun tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Yaylanın ismini Fatih Sultan Mehmet vermiş. Fatih İstanbula giderken buradaki pınardan su içmiş ve bir sultanım olsun demiş. Sonrasında bu dileği gerçekleşince yaylanın ismi sultanpınar olarak günümüze kadar gelmiş.

Sultanpınar Yaylası Kamp Sakarya
Sultanpınar Yaylasına ismini veren tarihi pınar.

Sultanpınar yaylası yemyeşil geniş platolara sahip. Bölgede büyükbaş hayvancılık yapılıyor. Yayladan dönerken günlük süt almanızı tavsiye ederiz. Biz süt almak için yaylada gezerken Ali abi ile tanıştık. Ali abi Sultanpınar yaylasına çok yakın olan Acelle Yaylası‘nda festival olduğunu oraya da uğramadan gitmememizi tavsiye etti.

 Acelle Yaylası Festival Sakarya
Acelle Yaylasında Festivaldeyiz

Her yıl temmuz ayında Acelle Yaylası‘nda göl çevresinde festival düzenleniyormuş. Bizde Sultanpınar’a geldiğimizde, tamda Acelle yayla şenlikleri zamanına denk gelmişiz. Ali abi ve torunu ile beraber Acelle yayla festivaline gittik. Yayla halkı çoğunlukla karadenizlilerden oluşmakta. Karadenizli yerel sanatçıların sahne aldığı, yöresel danslarının yapıldığı festival oldukça kalabalık ve eğlenceliydi. Birkaç saat festivalde zaman geçirip, hep beraber Sultanpınarı‘na geri döndük. Ali abi bizi evine misafir etti ve ailesiyle de tanışma fırsatımız oldu. Tekrar görüşmek üzere vedalaşıp, İstanbul’a doğru yola koyulduk.

Sıkça Sorulan Sorular

Sultanpınar Yaylası Ulaşım

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
can
can
3 yıl önce

merhaba

çekme karavanla gidilebilir mi?

teşekkürler

Canan
Canan
3 yıl önce

Merhabalar, karda gidilebilir mi acaba?

Engin
Engin
11 ay önce

An itibari ile buradayım. Yayla çok güzel. Market var endişe etmeyin. Fırın da var.. kampcilar oldukça fazla . Yolları da düzgün. Binek araç bile gelebilir..

İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status