Evim Doğa
Evim Doğa
kampta giyim
Kamp Yararlı Bilgiler

Doğada Kıyafet Seçimi

Doğada kıyafet seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken en temel kural mevsime uygun ve farklı katmanlardan oluşacak şekilde giyinmektir. Burada iç katman nem transferini, orta katman ısı yalıtımını ve dış katman da yağmur ve rüzgardan korumayı sağlamaktadır.

Katmanlı Giyinme

İlk önce giyilen ve tene direk temas eden iç katman nemi dışarıya çabuk verebilmeli ve böylece nemin vücudumuza temasını önleyerek gereksiz ısı kaybını önleyebilmelidir. Kış kamplarında mutlaka yün ya da sentetik kumaşlardan yapılma içlikler giymenizi tavsiye ederiz.

Doğa aktivitelerinde vücudunuzu her zaman kuru ve sıcak tutmalısınız. Polar kıyafetler iyi bir orta katmandır. Orta katmanın amacı ısı yalıtımını sağlayarak vücudumuzu sıcak tutmaktır.

Dış katman olarak su ve rüzgar geçirmeyen ve ıslandığında çabuk kuruyan montlar tercih edilmelidir. Su ve rüzgar iç katmanlarınıza kesinlikle geçmemelidir. Gore-tex olarak adlandırılan kumaşlar hem su geçirmek hem de aynı zamanda nefes alabilir özelliktedir. Çünkü hareket halindeyken oluşacak su buharı dış ortama atılamazsa kumaş suya karşı ne kadar dayanıklı olursa olsun siz kendi terinizle içeriden ıslanırsınız. Özellikle kışın ıslak kalmak, üşümeye ve hatta hipotermiye sebep olabilir. Islak koşullarda kuru kalmak için su geçirmezlik özelliğinin yanında mutlaka iyi “nefes alabilir” olmasına dikkat edilmelidir.

Bahar ve yaz aylarında ise güneşten koruyan ve hava alan kıyafetler olması gerekir. Uzun kollu tercih edilmesi ile hem güneşin zararlı etkisinden korunabilir hem de arı, sinek, böcek sokmalarına karşı önlem alabilirsiniz. Yazın sinek ve böceklerden korunmak için seçilen kıyafetlerin rengi de önem taşımaktadır. Doğa ile uyumlu toprak, ağaç tonları kıyafetler seçilmeli, böceklerin ilgisini çekecek renkli kıyafetler tercih edilmemelidir.

Pantolon seçimlerinde ısı yalıtımlı ve su tutmayan yani suyun emilmeden yüzeyden akmasını sağlayan kumaşlar tercih edilmeli. Nefes alabilir ve hareketlerinizi kısıtlamayacak esnek yapıda olmalı. Bahar ve yaz aylarında su geçişleri içeren yürüyüşlerde kullanmak için modüler pantolonlar kullanılabilir. Bu pantolonlar üzerinde yer alan fermuarlardan açılarak istenildiğinde şorta dönüşmektedir.

Her mevsim doğa aktivitelerinde kıyafetlerinizin yedekli olmasında fayda var. Terlemeniz veya ıslanmanız durumunda yedek kıyafetlerinizi giyip, ıslak kıyafetlerinizi çadırınızda ya da ateşinizin kenarında kurutabilirsiniz.

Ayakkabı

Doğada kıyafet seçimi kadar doğru ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Ayakkabı seçiminde hava alan, esnek hafif olan modeller seçilmeli. Bileğinizi kavrayacak, su geçirmeyen ve sıcak tutan botlar tercih edilmeli. Aynı zamanda yapacağınız yürüyüşlerde kaymayı önleyecek bir tabana sahip olmalı. Biz kış ve bahar aylarında farklı modellerde ayakkabılar kullanıyoruz.

Tabi ayakkabı kadar önemli olan bir diğer şey ise çoraplar. Outdoor çorapların en önemli özelliği ısıyı koruyup, nemi dışarı atarak ayaklarınızın sıcak ve kuru kalmasını sağlamaktır. Hareketlerinizi kısıtlamayan, yürüyüşler sırasında topuk ve parmak uçlarına fazladan yük bindiğinden topuk ve parmak kısımları ekstra dolgulu olanlar tercih edilmeli. Aynı zamanda kolay kuruma özelliği sayesinde yürüyüş veya diğer aktiviteleriniz sırasında çoraplarınızın ıslanması durumunda kolayca kurutabilirsiniz.

Tozluk

Kışın tozluk kullanımı çok önemlidir. Su geçirmez kumaşlardan yapılan tozluklar karlı ya da yağışlı havalarda paçalarınızın ve botlarınızın kuru kalmasını sağlar. Aynı zamanda yürüyüşleriniz sırasında botlarınızın bilek kısmından içeriye yabancı cisimlerin girmesini engeller. Botlarınızın altından geçen kordon bant ve ön kısımda bulunan bağcıklara geçen kanca ile sabitlenir. Yan taraftan açılan fermuarları karlı, çamurlu ortamlarda tozluğu sorunsuz bir şekilde rahatlıkla giyip çıkartmanızı sağlar. 

Eldiven

Soğukta vucudumuzun en çok üşüyen kısımlarından biri de ellerimiz. Mutlaka su ve rüzgara karşı dayanıklı eldivenler tercih edilmeli. Bu eldivenlerin her iki elin başparmağı ve işaret parmağı iletken kısımlı olanları da mevcut. Bu sayede akıllı telefon, tablet, kamera gibi dokunmatik ekranlı cihazları eldivenleri çıkarmadan rahatça kullanılıyor. Ayrıca eldivenin tekinin kaybolmaması için klips ile birbirlerine takabiliyorsunuz.

Bere – Boyunluk

Başımız ve boynumuz vucudumuzda en çok ısı kaybettiğimiz bölgelerden. Bu nedenle doğada her mevsim yanınızda buff bulundurmanızı tavsiye ederiz. Genellikle yıkması ve kuruması çok kolay olan microfiber malzemeden yapılan buffları bere, boyunluk, atkı, bandana gibi pek çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Yazın tozdan, güneşten, sineklerden kışın ise rüzgardan ve soğuktan korunmanızı sağlar. Yine mevsimine göre şapka ya da bere de tercih edebilirsiniz.

Eğer kampçılıkta yeniyseniz “Kampa Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler” ve “Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için buraya bakabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status