Evim Doğa
Evim Doğa
Kazdağları Milli Parkı
Ege Bölgesi Gezi Millî Parklar

Kazdağları Milli Parkı Gezi Rehberi

Kazdağları Milli Parkı turu alan klavuzu olmadan yapılamıyor. Bu yüzden bir gün öncesinde alan klavuzu bulmak için Zeytinli‘de bulunan Kazdağları Tanıtım Merkezini ziyaret etmenizde fayda var. 2018 yılı alan klavuzu ücretleri 140 TL’dir. Güncel fiyatlar için milli parklar sitesine bakabilirsiniz.

Kazdağları turuna katılacağımız sabah aynı saatte 3 çift daha tur için gelmişti. Hepberaber bir grup olarak klavuzumuz Haşmet abi ile Milli Park kontrol noktasından giriş yaptık.

Kazdağları Milli Parkı Sarıkız Zirve Turu

Zirve turumuza öncelikle 800m rakımlı yayla mevkinde trekking yaparak başladık. Burası aynı zamanda Kazdağları Milli Parkı çadır kamp alanı. Ancak burada konaklayabilmek için alan klavuzunuzun da sizinle bereber kalması gerekiyor. Çadır konaklaması ve alan klavuzunun sizinle geceyi geçirmesi içinde ayrıca ödeme alınıyor. Eğer konaklama yapmayacaksanız, saat 17:00 e kadar çıkış yapmanız gerekiyor.

Yayla Mevki Kazdağları Kamp Alanı
Yayla Mevki Kazdağları Kamp Alanı

Zirve yolu boyunca muhteşem manzaralar bize eşlik etti. Kazdağlarının Sarıkız, Karataş, Babatepesi olmak üzere toplam 3 zirvesi bulunmaktadır. Zirveler düzlüğüne geldiğinizde karşınızda Karataş tepesi hemen eteklerinde Türkmen yaylası bulunuyor. Sağ tarafta Baba tepesi, askeri bölge olduğu için çıkamıyoruz. Sol taraftan devam eden yol takip edildiğinde ise Sarıkız Tepesi’ne ulaşılıyor.

Karataş Tepesi Kazdağları
Karataş Tepesi 1774m Rakım

İlk olarak Kazdağları Milli Parkı en yüksek noktası olan Karataş tepesine doğru yürüyüşe başladık. Kısa bir yürüyüşün ardında tepeye vardığımızda buradan görünen manzara nefes kesiciydi. Fotoğraf molasından sonra efsanesiyle ünlü Sarıkız tepesine doğru yürüyüşümüze devam ettik. Rehberimizden Sarıkız Efsanesini dinleyip, tepede bulunan türbeyi ziyaret ettik.

Sarıkız Türbesi 1726 Rakım
Sarıkız Türbesi 1726 Rakım

Zirve yürüyüşünden sonra hepimiz oldukça acıkmış ve yorulmuştuk. Yanımızda getirdiğimiz aperatiflerle piknik yapıp, saat 16:00 da vedalaşarak Kazdağları Zirve turumuzu sonlandırdık.

şelale kazdağları
Piknik yerimizdeki ufak şelalemiz

Kazdağları çevresinde gezilecek yerler ve konaklama alternatifleri için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status