Keremali Yaylası
Kamp Marmara Bölgesi Yaylalar

Keremali Yaylası ve Çamlıca Gölü

Keremali Yaylası, Sakarya’nın en yüksek noktası olan Keremali dağı üzerinde yer alıyor. Geçtiğimiz aralık ayında arkadaşlarımızla beraber Keremali yaylasına gitmeye karar verdik. Yaylaya ulaşım Akyazı üzerinden sağlanıyor. Ancak baştan uyaralım yol çok bozuk ve kış aylarında karla kapanıyor. Sonra siz de bizim gibi yolda kalmayın 🙂

Yaylaya doğru bir süre tırmanışa devam ettikten sonra yolun tamamen karla kapanmış olduğu bir noktaya geldik. Tabi ilk engelde dönecek değildik, yol izi olmasa da biz gitmeye kararlıydık. 🙂 Bu yoldan gitmeyi bir deneyelim olmadı geri döneriz diyerek, biraz aracı zorlamışız sanırım. Birden sağ ön tekerden gacır gucur sesler gelmeye başladı, daha ne olduğunu bile anlayamadan araç ne ileri ne geri hiç bir şekilde hareket edemez oldu. Karla kaplı yolda yaylaya varamadan kalakalmıştık. Aks kırılmıştı. Çevremizde birkaç yayla evi vardı ancak kimseler yoktu.

Keremali Yaylası
Tam bu yayla evinin önünde kara saplandık.

Araç hiçbir şekilde hareket etmediğinden önce çekici aradık. Beklemekten başka çaremiz yoktu. Kamp yapma planıyla geldiğimiz için yanımızda ihtiyacımız olabilecek herşey vardı. Moral bozmadan yol üstüne masa sandalyelerimizi atıp, beklemeye başladık.

Bir süre sonra yollar karlı kaplı olduğundan çekici aracın kaldığı yere kadar gelemeyeceğini söyledi. Neyseki yaylaya çıkmadan merkezden alışveriş yapmıştık. Poşetlerin üzerinde yer alan esnaf numaralarını arayarak muhtara ulaştık. Muhtar traktörle gelip, aracı çekebileceğini söyledi. Yaklaşık 5 saatlik bir bekleyişin sonunda muhtar traktörüyle bizi kurtardı. 🙂 Tabi bu arada beklerken karda sucuk ekmek yapmayı da unutmadık.

Kamp Alanı

Tabi durur muyuz, Keremali Yaylasına ilk denememiz başarısız olsa da baharda tekrar gitmeyi kafaya koymuştuk bi kere. 🙂

Çamlıca Gölü keremali yaylası
Çamlıca gölü gün batımı manzarası

Çamlıca gölü güzel manzarası ve sakinliği ile kamp yapmaya oldukça elverişli. Göl çevresinde kamp atılabilecek pek çok düzlük var. Ya da yayla evlerinin yanındaki geniş yeşillik alanı da kullanabilirsiniz.

Keremali Yaylası drone çekimimizi aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olmayı unutmayın. 🤗

Sıkça Sorulan Sorular

Keremali Yaylası Ulaşım

Sakarya Akyazı üzerinden yaylaya ulaşım sağlanıyor. Keremali Yaylasına Hoşgeldiniz tabelasına geldiğinizde yolun 2’ye ayrıldığını göreceksiniz. Burada Keremali zirve yolunu takip ederseniz bu yol çok daha düzgün. Bir süre tırmandıktan sonra zirveye gelmeden hemen önceki yol ayrımından göller tarafını takip edin. Kısa süreli bir inişten sonra da Çamlıca gölü karşınıza çıkacak.

Sakarya kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

guest

10 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burçak
Burçak
3 yıl önce

Çamlıca Gölü’ne giden yol nasıl? Binek araç ile gidilebilir mi? Siz nasıl bir araçla gitmiştiniz?

Evim Doğa
Evim Doğa
Yönetici
Reply to  Burçak
3 yıl önce

Merhabalar, binek araçla yaz ve ilkbahar aylarında gidilebilir, yolları güzel ve düzgün. Kışın tavsiye etmeyiz. 🙂 Biz geçtiğimiz kış aracımız 4×4 olmasına rağmen, yolda kaldık.

Murat
Murat
3 yıl önce

Merhaba

İçme ve kullanım suyu için çeşme var mı?

Evim Doğa
Evim Doğa
Yönetici
Reply to  Murat
3 yıl önce

Merhaba, köy girişinde musluklar bulunmaktadır.

ENGİN
ENGİN
3 yıl önce

Her yıl kamp atarım orada. Yaylada Su var evet. Buz gibi. Köy girişinden almanıza gerek yok. Göl kenarında ki büfenin yanında var çeşme.

Evim Doğa
Evim Doğa
Yönetici
Reply to  ENGİN
3 yıl önce

Yaylada evet su var, musluklar var. Büfeyi biz göremedik, mevsim daha açılmamış olmasından kaynaklı olabilir.☺️

Cemil
Cemil
Reply to  Evim Doğa
2 yıl önce

Engin bey gölde balık varmı acaba ?

ENSAR
ENSAR
Reply to  Cemil
1 yıl önce

gölde balık var hendek çamlıca beldesinden de göle ulaşabilirsiniz

Veysel
Veysel
5 ay önce

Merhaba gölde yüzülebiliyor mu

İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status