Evim Doğa
Evim Doğa
Gezi Kamp Marmara Bölgesi

Çanakkale Güzelyalı Çamlık Park : Bir güzelliğin yok oluşu…

Çanakkale gezimizde konaklamak için Güzelyalı Çamlık Park kamp alanına geldiğimizde kötü bir süprizle karşılaştık. Geçtiğimiz temmuz ayında (2016) ormanlık alanda başlayan yangın uzun süre kontrol altına alınamamış, kamp alanının da büyük bir kısmını yok etmişti. Gördüğümüz manzara karşısında donup kaldık.

Güzelyalı Çamlık

Karşımızdaki tepe resmen kule dönmüş, çok değil bir ay öncesinde yemyeşil olan yerler çorak bir araziye dönmüştü. Sadece bitki örtüsü değil ormanda yasayan tüm canlılar etkilenmişti. Hatta kamp alanında bulunan, insanlardan uzak duran, korkmuş sessiz kedi yavrusu, yaşanan büyük olayın etkisini üzerinden atamamıştı.

Çam ağaçları ile çevrili ve yaz aylarında kurak zemine sahip alanlarda, ateş yakmak çok tehlikeli olabiliyor. Kamp yaparken de her zaman kontrollü ateş yakmaya dikkat etmeliyiz!..

Güzelyalı Çamlık

Güzelyalı Çamlık Park kamp alanında çadırımızı kurduğumuz yer, boğazdan geçen büyük yük gemilerini ve şehitliği uzaklardan görüyordu. Kaldığımız 3 gün, güneşin gökyüzünü kızıla boyarcasına, şehitlik üzerinden batışı, yıllar önceatalarımızın burda verdiği çetin savaşı unutturmuyordu. Bastığımız her toprağın, ülkemizdeki bulunan doğal güzelliklerin değerini anlamak için Çanakkale Şehitliğini, atalarımızı ziyaret etmeden geçmeyin.

Dönüş için hazırlanırken, umut veren ve sevindiren bir haber almak çok iyi olmuştu. Yanımıza gelen orman görevlileri zarar görmüş ağaçları toplarken bir yandan da tekrar ağaçlandırma için çalışmaların başladığı söylediler. Umuyoruz ki Güzelyalı biran önce eski güzelliğine kavuşur.

Güzelyalı Çamlık Park iletişim bilgileri ve rezervasyon için tıklayın.

Kamp Alanı Bilgileri
AksiyonAçıklama
Tent
Çadır alanı mevcut. Kurulabilir.
Camp Fire
Yer ateşi yaz aylarında tehlikeli ve yakılmamalı.
Belirli alanlarda kontrollü ateş yakılabilir.
Toilet
Temiz duş ve tuvalet mevcut.
Tessis
Yeme ve içme tesisi var.

Çanakkale gezilecek yerler ve kamp alanları tavsiyelerimiz için diğer yazılarımızı da aşağıya bırakıyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayşe
Ayşe
2 yıl önce

Gerçekten bu kadar berbat bir işletme olamaz. Tuvaletleri çok pis o kadar pis ki ben böyle bir pislik görmedim ve aşırı kokuo. Suratsız bir çalışanları var ve her şey çok berbat sakın gelmeyin.

İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status