Evim Doğa
Evim Doğa

Pratik kamp yemekleri nelerdir? Kampta ne yenir? Kamp ateşinde hangi yemekler yapılır? Az malzemeyle kolay ve doyurucu sabah, öğle ve akşam kamp menüsü.

Kampın en keyifli yanlarından biri tabi ki ateşte yemek pişirmek. Yanlız baştan uyaralım, pişirdiğiniz yemeklere doğanın lezzeti de eklenince kampta yenen yemeklerin tadını hiç bir yerde bulamamaya başlıyorsunuz. 🙂

Kahvaltı

Kahvaltı bizce atlanmaması gereken en önemli öğün. Özellikle trekking yapacağımız zamanlarda veya keşif için yola çıkmadan önce güzel bir kahvaltı yapmaya özen gösteriyoruz. Protein ve enerji verecek karbonhidratları dengeli bir şekilde tüketiyoruz.

Kahvaltı
Kahvaltı masamız

Kahvaltıda olmazsa olmazımız tabiki yumurta 🙂 Rafadan, sahanda, kaşarlı, salçalı, sucuklu, kavurmalı hepsinin tadı doğada bir başka güzel. Bol domates ve biberli menemen ise özellikle arkadaşlarımızla gittiğimiz kamplarımızın vazgeçilmezi 🙂  

Menemeni soğutmadan dalmışız 🙂

Tabi bu güzel kokulara misafirlerde gelmiyor değil. Kamplarımızda bizi yanlız bırakmayan sevimli dostlarımızı da hiç bir zaman unutmuyoruz. Perşembe Yaylası kampımızda kahvaltıya gelen misafirlerimizi çektiğimiz videomuzu aşağıya bırakıyoruz. YouTube Kanalımıza abone olup, bizi desteklerseniz çok seviniriz. 🤗

Öğle Yemeği

Öğle yemeklerinde çoğunlukla en pratik yemek olan makarna ya da bardak çorbalardan tercih ediyoruz. Yanımıza almadan hiç bir zaman yola çıkmadığımız ton balığı, barbunya gibi sevdiğimiz konserveler de en büyük kurtarıcımız oluyor.

Uzun trekkinglere çıkarken yeterli su ve protein bar, kuruyemiş, meyve gibi enerji vericek besinleri mutlaka yanımıza alıyoruz. 

Yazın sıcak havalarda doğada sıvı tüketimine dikkat etmek çok önemli, özellikle yüksek rakımlara çıkıldığında baş ağrısı çekmemek için yeterli su tüketilmesi gerekmektedir. 

Akşam Yemeği

Proteinin yakımı daha uzun sürdüğünden akşam yemeklerinde et ağırlıklı beslenmeyi tercih ediyoruz. Akşamları kamp yemekleri seçimimiz ızgara, saç kavurma, köfte, sucuk, balık ve yanında közlenmiş sebzeler oluyor.

ateşte yemek pişirmek kamp yemekleri
Izgara et hızlı ve doyurucu bir alternatif.
ateşte yemek pişirmek kamp yemekleri
Yolda alabalık çiftliği görünce dayanamıyoruz 🙂
ateşte yemek pişirmek kamp yemekleri
Biberli saç kavurma da oldukça lezzetli oluyor.

Eğer gün içinde yetersiz beslenilmişse vücut gece uyurken ısısını koruyamaz.  Özellikle kış kamplarında yeterli ve dengeli beslenilmediğinde gece aniden üşüme ve titreme nöbetleri geçirebilirsiniz. Bu nedenle akşam  yemekleri kesinlikle atlanılmamalıdır.

Gece Atıştırması

Geceleri kamp ateşi başında otururken sıcak tutacak çay ya da kahve tüketmeyi tercih ediyoruz. Közde çikolatalı muz ise tam bir enerji bombası oluyor. Yaz akşamları ise közde mısır olmazsa olmazımız 🙂 

kampta ne yenir kamp yemekleri
Enerji bombası közde çikolatalı muz 🙂
kampta ne yenir kamp yemekleri
Yaz akşamlarının vazgeçilmezi ise közde mısır.

Eğer kampçılıkta yeniyseniz “Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?” ve “Kamp Yeri Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazılarımıza da mutlaka göz atın.

Sizde uygun fiyatlı kamp malzemeleri ve outdoor ekipmanları için buraya bakabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status