Evim Doğa
Evim Doğa
Darlık
Göller Kamp Marmara Bölgesi

Şile Darlık Barajı

Darlık Barajı, İstanbulluların kaçış noktası olan Şile de güzel manzarasıyla günübirlik kullanım ve kamp içinde oldukça ideal bir yer.

Kamp Alanı

Gölün giriş kısmındaki manzaralı düzlük kamp atmak için elverişli. Ancak burası genelde kalabalık oluyor. Sezon dışı tercih edebilirsiniz. Daha sessiz sakin bir kamp için göl çevresinden ilerlemeye devam edin. Manzaralı koylardan birinde kamp atabilirsiniz. Göl çevresi mevsimine göre oldukça rüzgarlı olabiliyor. Çadır yeri için ağaçlık kısımları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Özellikle yağmurlu havalarda yağış nedeniyle göldeki su seviyesi artacağından göle çok yakın çadır kurmamaya dikkat edin.

Darlık Barajı Şile Kamp Alanı
Darlık Barajı gizli koy

Şile Darlık Barajı kamp alanında gece göl çevresinde domuzlara rastlamıştık. Her kampta olduğu gibi dikkatli olmakta, açıkta yiyecek, yemek artıkları ve çöp bırakmamakta fayda var. Çöplerinizi poşetleyip, kamp alanınızdan uzak bir ağaca bağlayabilirsiniz. Tabi giderken de çöpünüzü yanınızda götürmeyi lütfen unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Darlık Barajı’nda kamp yapmak ücretli mi?

Darlık Barajı’nda kamp yapmak ücretsiz.

Bölgede işletme veya tesis var mı?

Baraj gölü, doğal kamp alanı, göl çevresinde herhangi bir tesis yok. En yakın Saklıgöl yolu üzerinde kafe/restoranlar mevcut.

Yakınlarda bakkal veya market var mı?

Yakınlarda bakkal yada market yok. Göle gelmeden tüm ihtiyaçlarınızı almalısınız.

İçme suyu veya çeşme var mı?

Göl çevresinde içme suyu ve çeşme yok.

Kamp alanında tuvalet var mı?

Kamp alanında tuvalet yok.

Elektrik var mı?

Kamp alanında elektrik yok.

Telefon çekiyor mu?

Telefon çekmiyor.

Ateş yakmak serbest mi, odun var mı?

Kuru odun bulunuyor, yer ateşi yakılabilir.

Bölgede yabani hayvan var mı?

Kamp yaptığımız sırada yaban domuzlarını görmüştük.

Karavan için uygun mu?

Karavan ile gölün giriş kısmındaki kamp alanına kadar gelebilirsiniz. İlerisinde yol giderek bozuluyor.

Darlık Barajı Ulaşım

Darlık barajı, Darlık’a sapmadan Ulupelit üzerinden devam ederek ulaşım sağlanıyor. Google maps ile göle rota çizdirmenizi tavsiye etmiyoruz. Göl oldukça büyük bir alana yayılmış durumda ve mapste işaretli konumu takip ettiğinizde kamp alanına ulaşabilmek için tüm göl çevresini dönmek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca göl çevresinde yolun oldukça kötü olduğunu belirtmekte fayda var.

41.111710, 29.574697

Şile kamp alanları ve gezilecek yerler için diğer yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.

Ayrıca “Marmara Bölgesi En İyi Kamp Alanları” yazımıza da mutlaka göz atın. Kamp maceralarımızı yakından takip etmek isterseniz YouTube Kanalımıza da bekleriz. 🙂

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status