Evim Doğa
Evim Doğa
menekşe yaylası
Kamp Marmara Bölgesi

Marmara Bölgesi En İyi Kamp Alanları

İstanbul ve çevresinde yaşıyan, haftasonları şehrin kalabalığından kaçıp, doğa ile iç içe olmak isteyenler için Marmara Bölgesi en iyi kamp alanları ve İstanbul’a yakın kamp yerleri listesi yaptık. Her mevsimi ayrı güzel ve eşsiz manzaralara sahip bu kamp alanlarına tekrar tekrar gitmek isteyeceğinizden eminiz. İşte sevdiğimiz İstanbul’a yakın en iyi kamp alanları…

1- Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar yaylası, orman ile çevrili geniş düzlüklerden oluşan, iki ayrı gölü bulunan Sakarya’nın en güzel yaylalarından biri. İster göl kenarında kekik kokularıyla kaplı çimlerde ister ağaçlık bölgede kamp atabilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

sultanpınar yaylası İstanbul çevresi kamp yerleri
Sultanpınar Yaylası

2- Maden Deresi ve Şelalesi

İstanbul’a yakın kamp alanlarından bir diğeri, Sakarya Karasu’da bulunan Maden Deresi ve Şelalesi. Hem trekking hem de kamp yapmak isteyenler için ideal bir yer. Derenin sesini dinleyerek yürüyüş yapabilirsiniz. Kamp için dere kenarını ya da geniş çimlik alanları tercih edebilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Maden Deresi İstanbul çevresi kamp yerleri
Maden Deresi

3- Taraklı Karagöl Yaylası ve Göleti

Sakarya Taraklı da bulunan Karagöl Yaylası trekking turları tarafından sıklıkla tercih edilen bir yer. Göl kenarında kamp atılacak geniş düzlükler mevcut. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Taraklı Karagöl

4- Çiğdem Yaylası

Sakarya Hendek’te bulunan Çiğdem Yaylası, çam ağaçları ile çevrili yemyeşil düzlükleri ve yayla evleriyle kartpostalları aratmıyor. Yaylanın mis gibi havasında kamp atabilir orman içi patikaları takip ederek komşu yaylalara yürüyüş yapabilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Çiğdem yaylası İstanbul çevresi kamp yerleri
Çiğdem Yaylası

5- Kuzuyayla Milli Parkı

İstanbul’a yakın bir diğer kamp alanı olan Kuzuyayla Milli Parkı, Kartepe kayak merkezi yolu üzerinde ve ulaşımı oldukça kolaydır. 4 mevsim ayrı güzelliğe sahip olan Kuzuyayla Milliparkı mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ayrıca Milli park içinden Kartepe zirveye yürüyüş rotası mevcut. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Kuzuyayla Milli Parkı

6- Kazdağları

Biga yarımadasının en yüksek dağı olan tertemiz havasıyla ünlü Kaz Dağları, Marmara Bölgesinin de Uludağ’dan sonra en yüksek ikinci dağıdır. Alanın en yüksek kesimleri Karataş (1774 m), Babadağ tepe (1765m), ve Sarıkız tepedir (1726 m). Burada kamp atılabilecek pek çok alternatif mevcut. İster Kazdağları Milli Parkı kamp alanını ister Kazdağlarının eteklerindeki köyleri tercih edebilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Kazdağları

7- İnönü ve Ercuva Yaylaları

İnönü ve Ercuva yaylaları Kocaeli’nin en çok rağbet gören yaylalarındandır. İki yayla arasında patika yoldan yürüyüş yapılabilir. Her iki yaylada da kamp atılabilir. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

inönü yaylası İstanbul'a yakın kamp alanları
İnönü Yaylası

8- Menekşe Yaylası

Kocaeli Başiskele’de bulunan Menekşe Yaylası İstanbul’a oldukça yakın sevdiğimiz bir yer. Trekking rotaları bakımından da oldukça zengin bir bölge. Yemyeşil düzlüklere sahip yayla kamp atmaya oldukça elverişli. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

menekşe yaylası marmara kamp
Menekşe Yaylası

9- Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı, Bursa denince akla gelen ilk yerlerden biridir. Daha çok kayak merkezleri ile kışın popüler olan Uludağ’ın aslında her mevsimi ayrı güzelliktedir. Yazın sıcaktan bunalınca, mis gibi dağ havası almak piknik ve kamp yapmak için güzel bir alternatiftir. Uludağ Milli Parkı içerisinde Sarıalan ve Çobankaya olmak üzere 2 kamp alanı bulunmaktadır. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

uludağ marmara kamp
Çobankaya Uludağ Milli Parkı

10- Ketenli Yaylası

Ketenli Yaylası, Bursa’da Uludağ manzarasına karşı kamp atabileceğiniz bir yayladır. Farklı bitki türlerine ev sahipliği yapan yayla doğa fotoğrafı çekmeyi sevenlerin çokça tercih ettiği bir yer. Ayrıca Ketenli yaylasından Aras Şelalesi’ne trekking rotası bulunmaktadır.  Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Ketenli Yaylası
Ketenli Yaylası

11- Hacıllı Köyü ve Şelalesi

Şile’de bulunan Hacıllı Köyü, İstanbul’dan çokta uzaklaşmadan doğa ile iç içe olmak isteyenler için bulunmaz bir yerdir. Dere kenarındaki düzlüklere kamp atabilir. Dereyi takip ederek şelaleye yürüyüş yapabilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Hacıllı Köyü İstanbul'a yakın kamp alanları
Hacıllı Köyü

12- Karlık Yaylası

Yalova’da bulunan Karlık yaylası oldukça şaşırtıcı bir yer. Kışın göl, yazın ise yayla oluyor. Biz kış mevsimi bitiminde gittiğimizde göl kenarına kamp atmıştık. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Karlık Yaylası
Karlık Yaylası

13- Erikli Yaylası

Yalova Teşvikiye’de bulunan Erikli yaylası en sevdiğimiz kamp alanlarından biridir. Yemyeşil çimlerle kaplı düzlüklere kamp atabilir, kısa bir trekking ile kamp alanına çok yakın olan şelaleri görmeye gidebilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Erikli Yaylası Şelale İstanbul çevresi kamp yerleri
Erikli Yaylası Şelale

14- Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı, Edirne’nin Keşan bölgesinde hem denize girilebilecek hem kamp atılabilecek güzel bir alternatiftir. Burada kamp atıp, İbrice Limanında dalış yapabilirsiniz. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

Gökçetepe istanbula yakın kamp alanları
Gökçetepe

15- İğneada

İğneada Longoz ormanları Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde keşfedilmesi gereken bir doğa harikası. Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bir ekosistemdir. Bisiklet turu yaparken sahilde keşfettiğimiz kamp alanı tek kelime ile muhteşemdi. Kamp alanı hakkında detaylı bilgi ve konum için tıklayın.

İğneada
İğneada

Marmara Bölgesi en iyi kamp alanları ve İstanbul’a yakın kamp yerleri listesinin sonuna geldik. Sizin kamp yapmayı en sevdiğiniz, bu listeye eklemek istediğiniz yer neresi yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Yeni yerlerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız mail listemize katılın!

Kamp alanları hakkında sorularınız olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İLGİLİ YAZILAR
Bengü & Doğancan
Doğa

Doğa hayatını deneyimleyen ve doğanın içinde yaşamayı seven, günümüzün sıradanlığından çıkıp, doğa hayatına özlem duyan gezgin çiftiz. Deneyimlediğimiz doğal yaşamı fotoğraflayıp, gezilerimizdeki tecrübelerimizi ve maceralarımızı paylaşıyoruz. Aynı zamanda kamp kültürünün yaygınlaşmasını, doğayı seven ve koruyan toplum bilinci gelişmesini destekliyoruz.

Bizi Takip Edin!


DMCA.com Protection Status